Aşırı aktif mesane sendromlu olgularda idrarda ve serumda pro-BNP, anp, prokalsitonin, NGF, BDNF düzeylerinin klinik bulgular ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between urine and serum pro-BNP, anp, procalcitonin, NGF, BDNF levels and clinical findings in cases with overactive bladder syndrome
  1. Tez No: 903485
  2. Yazar: ONUR TENGİLİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENK YAŞA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Aşırı aktif mesane (AAM) sendromu olgularında, idrar ve serumda NT-proBNP (N-terminus pro-B-type natriuretic peptide), ANP (Atrial natriüretik peptid), Prokalsitonin, NGF (Nerve growth factor), BDNF (Brain derived neurotrophic factor), düzeylerinin kontrol grubuyla kıyaslanarak hastalığın tanısında biyobelirteç olarak kullanılıp kullanılmayacağının araştırılması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya katılan gönüllüler İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Jinekoloji Polikliniği'ne herhangi bir jinekolojik şikâyet sebebiyle başvuran hastalar arasından seçilmiştir. Gönüllüler alt üriner sistem semptomlarına göre iki grupta değerlendirilmiştir. Birinci grup jinekoloji polikliniğine başvurmuş ve yapılan değerlendirme sonucunda AAM sendromu tanısı konulan hastalardan, ikinci grup ise jinekoloji polikliniğine başvurmuş AAM sendromu tanısı konulmayan hastalardan oluşmuştur. Çalışmaya 18 yaş üzerinde olan tüm kadınlar dahil edilmiş olup, mevcut gebeliği olan, evre 2 ve üzeri pelvik organ prolapsusu olan, işeme sonrası rezidüel idrar volümü ≥100ml olan, üriner sistem enfeksiyonu tespit edilen, ürolitiazis nedeni ile takip veya tedavi altında olan, pelvik radyoterapi öyküsü olan, herhangi bir nörolojik hastalığı, diyabet, malignite öyküsü, karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği, metabolik hastalığı, kardiyak hastalığı olan ve son 3 ay içerisinde antikolinerjik tedavi alan katılımcılar çalışma dışında tutulmuştur. Çalışmaya dahil edilen gönüllülerin tümü çalışmaya katılımları ile ilgili bilgilendirilmiş ve gönüllü onam formları doldurulmuştur. Tüm hastaların temel demografik özellikleri kaydedilmiştir. Hastalara rutin ürojinekolojik muayeneleri ve başlangıç değerlendirme testleri yapılmıştır. Bu kapsamda ayrıntılı hikâyeleri alınmış ve üç günlük idrar (mesane) günlükleri değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılan tüm gönüllülerden idrar örnekleri orta akım idrardan, serum örnekleri ise venöz kandan alınmış olup, parametre düzeyleri ELISA yöntemiyle ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: In cases of overactive bladder (OAB) syndrome, it was aimed to investigate whether the levels of NT-proBNP (N-terminus pro-B-type natriuretic peptide), ANP (Atrial natriuretic peptide), Procalcitonin, NGF (Nerve growth factor), BDNF (Brain derived neurotrophic factor) in urine and serum can be used as biomarkers in the diagnosis of the disease by comparing them with the control group. Materials and Methods: The volunteers who participated in the study were selected from among the patients who applied to the Department of Obstetrics and Gynecology, Istanbul University Faculty of Medicine, Gynecology Polyclinic due to any gynecological complaint. The volunteers were evaluated in two groups according to their lower urinary tract symptoms. The first group consisted of patients who applied to the gynecology polyclinic and were diagnosed with OAB syndrome as a result of the evaluation, and the second group consisted of patients who applied to the gynecology polyclinic and were not diagnosed with OAB syndrome. All women over the age of 18 were included in the study. Participants who were currently pregnant, had pelvic organ prolapse stage 2 and above, had post-void residual urine volume ≥100 ml, had urinary tract infection, were under follow-up or treatment due to urolithiasis, had a history of pelvic radiotherapy, had any neurological disease, diabetes, history of malignancy, liver failure, kidney failure, metabolic disease, cardiac disease and received anticholinergic treatment within the last 3 months were excluded from the study. All volunteers included in the study were informed about their participation in the study and voluntary consent forms were filled. Basic demographic characteristics of all patients were recorded. Routine urogynecological examinations and initial assessment tests were performed on the patients. In this context, detailed histories were taken and three-day urine (bladder) diaries were evaluated. Urine samples were taken from midstream urine and serum samples from venous blood from all volunteers participating in the study and parameter levels were measured by ELISA method.