Eğitim kurumları mobil arayüzlerinin temel tasarım ilkeleri açısından incelenmesi
Examination of educational institutions mobile interfaces in terms of basic design principles
  1. Tez No: 903542
  2. Yazar: FURKAN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLLÜ YAKAR TAPU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Sürekli gelişen ve yaygınlaşan iletişim teknolojileri, özellikle internet sayesinde bilginin her yerden erişilebilir hale gelmesini sağlamıştır. Bu değişim, kuruluşların hedef kitleleriyle etkileşimli iletişim kurma ihtiyacını ortaya çıkarmıştır ve bu ihtiyacı hızlı ve etkin bir şekilde karşılamayı zorunlu kılmıştır. Eğitim kurumları olarak üniversiteler de bu dönüşümden etkilenmiştir. Üniversiteler, mobil uygulamalar aracılığıyla geniş bir bilgi yelpazesini mevcut ve olası hedef kitlelerine sunarken, kullanıcılar da bu uygulamalar sayesinde üniversitelerle ilgili bilgilere doğru ve hızlı bir şekilde ulaşabilmektedir. Rekabetin sürekli arttığı ve teknolojik gelişmelerin hızla ilerlediği günümüzde, üniversitelerin akademik birimleri için kurumsal mobil uygulamalar büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma, Türkiye'deki 3 vakıf üniversitesi ve 3 devlet üniversitesinin mobil uygulamalarını, belirli tasarım ilkeleri doğrultusunda incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın temel problemi, bu üniversitelerin mobil uygulamalarının tasarım ilkelerine ne derece uyduğunu ve hangi farklılıkları barındırdığını ortaya koymaktır. Bulgulara göre, her iki üniversite türünde de uygulamalar, kullanıcıların temel işlevlere erişimini sağlamada başarılı olsa da bazı alanlarda iyileştirme gereksinimi gözlenmiştir. Vakıf üniversitelerinin uygulamaları genel olarak daha düzenli ve akıcı bulunmuş, kullanıcıların bilgilere hızlıca ulaşmasını sağlayan yapılarıyla öne çıkmıştır. Devlet üniversiteleri ise bazı uygulamalarında erişim kolaylığı sunarken, düzen ve akış açısından daha sınırlı kalmıştır. Vakıf üniversitelerinin uygulamalarında estetik açıdan daha tutarlı ve sade bir yapı sunulurken, devlet üniversitelerinin uygulamalarında belirli alanlarda karmaşıklık ve düzensizlik yaşandığı gözlenmiştir. Bu da devlet üniversitelerinin mobil uygulamalarında erişim hızını ve kullanım rahatlığını kısmen olumsuz etkilemiştir. Genel olarak, vakıf üniversiteleri daha modern ve kullanıcı dostu mobil uygulamalar sunarken, devlet üniversitelerinin bazı uygulamalarında iyileştirme yapılması gerektiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapidly evolving and widespread communication technologies, especially the internet, have made information accessible from anywhere. This transformation has created the need for organizations to establish interactive communication with their target audiences and meet this need quickly and effectively. Universities, as educational institutions, have also been impacted by this transformation. Through mobile applications, universities offer a wide range of information to their current and prospective audiences, while users can access accurate and timely information about the universities. In today's world, where competition is continuously increasing and technological advancements are progressing rapidly, institutional mobile applications for universities' academic units have become of great importance. This study aims to examine the mobile applications of three private universities and three public universities in Turkey, based on specific design principles. The main problem of the research is to determine the extent to which these universities' mobile applications adhere to design principles and the differences they exhibit. According to the findings, while applications from both types of universities successfully enable users to access essential functions, areas requiring improvement have been identified. The applications of private universities were generally found to be more organized and fluid, standing out for their structure, which allows users to access information quickly. On the other hand, the applications of public universities provide ease of access in some areas, but they were found to be more limited in terms of structure and flow. While the applications of private universities present a more consistent and minimalist design, it was observed that the applications of public universities exhibit complexity and disorder in certain areas. This has somewhat negatively affected the speed of access and ease of use in public university mobile applications. Overall, it was determined that private universities offer more modern and user-friendly mobile applications, whereas some public university applications require improvement.