Doğum sonu erken dönemde annelere uygulanan sırt masajının konfor, ağrı, anksiyete ve fizyolojik parametrelere etkisi
The effect of back massage applied to mothers in the early postpartum period on comfort, pain, anxiety and physiological parameters
- Tez No: 903543
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜLÜFER ERBİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Bu çalışma, doğum sonu erken dönemde annelere uygulanan sırt masajının konfor, ağrı, anksiyete ve fizyolojik parametrelere etkisini incelemek için yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tek kör randomize kontrollü çalışmanın örneklemini müdahale grubunda 36 ve kontrol grubunda 36 olmak üzere 72 kadın oluşturmuştur. Araştırma verileri 12 Aralık 2022-12 Aralık 2023 tarihleri arasında Kişisel Bilgi Formu, Doğum Sonu Konfor Ölçeği (DSKÖ), Visüel Analog Skala (VAS), Durumluk Anksiyete Ölçeği (DAÖ), Sürekli Anksiyete Ölçeği (SAÖ), Fizyolojik Parametreler Formu (FPF) ile toplanmıştır. Müdahale grubuna normal doğum sonrası 3. saatte 20 dk sırt masajı uygulanmış, kontrol grubuna ise rutin hemşirelik bakımı verilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, bağımlı ve bağımsız gruplarda t testi, Mann-Whitney U testi, Wilcoxon testi ve Ki-kare Testi kullanılmıştır. Bulgular: Uygulama sonrası müdahale grubundaki kadınların konfor puan ortalamasında artış, ağrı ve anksiyete puan ortalamalarında azalma olmakla birlikte, müdahale ve kontrol grubu ön test-son test DSKÖ, VAS, DAÖ, SAÖ puan ortalamaları gruplar arası farkının istatistiksel olarak anlamlı olmadığı bulunmuştur (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to examine the effect of back massage applied to mothers in the early postpartum period on comfort, pain, anxiety and physiological parameters. Material and Method: The sample of the single-blind randomized controlled study consisted of 72 women, 36 in the intervention group and 36 in the control group. Research data were collected between 12 December 2022 and 12 December 2023 with the Personal Information Form, Postpartum Comfort Scale (PPCS), Visual Analog Scale (VAS), State Anxiety Scale (SAS), Trait Anxiety Scale (TAS), Physiological Parameters Form (PPF). The intervention group received a 20-minute back massage at the 3rd hour after normal birth, and the control group received routine nursing care. Descriptive statistical methods, t test in dependent and independent groups, Mann-Whitney U test, Wilcoxon test, McNemar Chi-square Test were used in the analysis of the data. Results: After the application, there was an increase in the comfort score average and a decrease in the pain and anxiety score averages of the women in the intervention group, however, the difference between the pretest-posttest PPCS, VAS, SAS, TAS score averages in the intervention and control groups was not found to be statistically significant (p>0.05).