SAMR modelinin yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde konuşma becerisine etkisi
The effect of the SAMR model on speaking skills in teaching Turkish as a foreign language
- Tez No: 903541
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED EYYÜP SALLABAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı SAMR (substitution, augmentation, modification, redefinition) modeli ile tasarlanan teknoloji ile desteklenmiş öğrenme ortamlarının yabancı dil olarak Türkçe öğrenenlerin konuşma becerilerine, konuşma öz yeterliliklerine ve konuşma motivasyonlarına etkisini incelemektir. Araştırmanın amacına uygun olarak nicel araştırma yöntemlerinden deney ve kontrol gruplu, ön test-son test kontrol modelli yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma 2021-2022 eğitim-öğretim yılında bir devlet üniversitesinin Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezinde altı haftalık B1 kuru boyunca ve B1 seviyesinde eğitim gören iki farklı grupla yürütülmüştür. Araştırmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu”, B1 kurunda altı hafta süren çalışma öncesinde ve sonrasında (ön test–son test) deney ve kontrol grubunda“B1 Konuşma Sınavı”“Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğrenenler İçin B1 Düzeyi Konuşma Becerisi Dereceli Puanlama Anahtarı”ile Sallabaş (2012) tarafından geliştirilen“Türkçeyi Yabancı Dil Olarak Öğrenenlerin Konuşma Öz Yeterlilik Ölçeği”ve Sevim (2019) tarafından geliştirilen“Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğrenmeye Yönelik Motivasyon Ölçeği”uygulanarak toplanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde bağımlı örneklemler t-testi ve karışık ölçümler için ANOVA testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre deney ve kontrol gruplarının uygulama öncesi konuşma başarısı, öz yeterlilik ve motivasyon düzeylerinde anlamlı bir fark bulunamamış; uygulama sonrası konuşma başarı düzeyleri, konuşma öz yeterlilik algıları ve konuşma motivasyonlarının SAMR modeline göre konuşma eğitimi uygulanan deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı yükseldiği görülmüştür. Elde edilen veriler doğrultusunda SAMR modeline dayalı teknoloji temelli konuşma etkinlik ve uygulamalarının yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde konuşma becerisinin gelişiminde katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effects of technology supported learning environments designed with SAMR (substitution, augmentation, modification, redefinition) model on speaking skills, speaking self-efficacy and speaking motivation of Turkish as a foreign language learners. In accordance with the purpose of the research, a quasi-experimental design with experimental and control groups, pretest-posttest control model, which is one of the quantitative research methods, was used. The research was carried out with two different groups studying at the B1 level and during the six-week B1 level at the Turkish and Foreign Language Application and Research Center of a state university in the 2021-2022 academic year. The data of the research were“Personal Information Form”, before and after the six-week study at B1 level (pretest-posttest) in the experimental and control groups,“B1 Speaking Exam”“B1 Level Speaking Skills Rubric for Learners of Turkish as a Foreign Language”and“Speaking Self-Efficacy Scale for Learners of Turkish as a Foreign Language (2019 Language Learning Scale 2019)”developed by Sallabaş (2012) Dependent samples t-test and ANOVA test for mixed measurements were used in the analysis of the data obtained in the study.According to the results of the research, no significant difference was found in the speech success, self-efficacy and motivation levels of the experimental and control groups before the application, and it was seen that the speech success levels, speech self-efficacy perceptions and speech motivations after the application increased statistically in favor of the experimental group, which was given speech training according to the SAMR model. In line with the data obtained, it is thought that technology-based speaking activities and practices based on the SAMR model will contribute to the development of speaking skills in teaching Turkish as a foreign language.