Hemodiyaliz hastalarında hepatit G virusu (HGV-GBV/C) infeksiyonunun cDNA polimeraz zincir tepkimesi ile gösterilmesi ve HGV genotiplerinin belirlenmesi
Determining the HGV infection in hemodialysis patients with cDNA polymerase chain reaction and evaluating the HGV genotype
- Tez No: 90355
- Danışmanlar: DOÇ. DR. Y. HAKAN ABACIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
HGV, 1995 yılında moleküler klonlama ile tanımlanmış, Flaviviridae ailesi içerisinde yer alan bir RNA virüsüdür. Tüm dünyada yaygın olarak bulunan HGV, temel olarak parenteral yolla bulaşır. Virus nedeni bilinmeyen hepatit olguları, kan aktaranı yapılan hastalar, damar içi uyuşturucu kullananlar ve hemodiyaliz sağaltımı alan hastalarda yüksek sıklıkla saptanmaktadır. Bu çalışmada, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Hemodiyaliz Ünitesi'nde sağaltım alan 42 hasta, hemodiyaliz ünitesinde görevli 17 sağlık çalışanı ve dermatoloji polikliniğine başvurmuş 158 kontrol olgusunda, HGV-RNA varlığı ters transkriptaz-cDNA polimeraz zincir tepkimesi yöntemi ile araştırıldı. HGV izolatlannın 5'-kodlamayan bölgelerinin DNA dizileri Sanger* in“dideoksinükleotid terminasyon yöntemi”ile belirlendi. Bunların, bilinen diziler ile karşılaştırmalı filogenetik analizleri yapılarak, genotipleri ve aralarındaki filogenetik ilişkiler tanımlandı. Hemodiyaliz sağaltımı alan 42 hastanın beşinde (%12), 17 sağlık çalışanının birinde (% 5,8) ve 158 kontrol olgusunun ikisinde (%1,2) HGV-RNA saptandı.
Özet (Çeviri)
HGV is an RNA virus within the Flavtviridae family whose presence was determined by molecular cloning techniques in 1995. The virus is common throughout the world and its mainly transmitted by parenteral routes. HGV infections are more frequent in unknown hepatitis cases, blood transfusion recipients, IV drug abusers and in hemodialysis patients. In this study, the presence of HGV-RNA was sought out in 42 hemodialysis patients, 17 dialysis unit personnel and in 158 dermatological patients as a control group by reverse transcriptase-cDNA PCR. The 5-NCR sequences of the HGV isolates were determined by Sanger's dideoxynucleotide chain termination method. Phylogenetic analysis of these sequences along with the known HGV 5'-NCR sequences has been utilized to determine the genotypes and phylogenetic relationships. Five of the 42 dialysis patients (%12), one of the 17 personnel (% 5,8) and two of the 158 dermatological patients (%1,2) have been shown to harbor HGV sequences.