Chlamydia pneumoniae ve cytomegalovirus infeksiyonlarının koroner kalp hastalıklarıyla ilişkisi
The Correlation of coronary heart diseases with chlamydia pneumoniae and cytomegalovirus infections
- Tez No: 90354
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRET SEVGİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
51 ÖZET Klinik çalışmalar ve hayvan modelleri, kronik infeksiyonlann ateroskleroz patogenezine neden olabileceğini düşündürmüştür. Son yıllarda yapılan pekçok çalışmada, Chlamydia pneumoniae (C.pneumoniae) ve Cytomegalovirus (CMV)'e karşı yüksek antikor düzeyi ile koroner kalp hastalıkları arasındaki ilişki belirlenmiştir. Bu çalışmada, akut miyokard infarktüsü (AMI) ve koroner kalp hastalarında (KKH) C.pneumoniae'ye özgü IgG ve IgA antikorlarının ve CMV'e özgü IgG antikorlarının olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. C.pneumoniae IgG ve IgA antikorları mikroimmunofloresan (MEF) yöntemiyle, CMV antikorları ELISA yöntemiyle belirlenmiştir. C.pneumoniae ve CMV antikorları 28 AMI, 112 KKH ve 100 kontrol grubunda çalışılmıştır. Çalışmamızda, C.pneumoniae IgG antikoru l/32 titrede KKH için sırasıyla %76, %13, %12; AMI için %64, %18, %18; kontrol grubu için %84, %1 1,%5 olarak bulunmuştur. IgA titresi bakımından gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0.05). CMV IgG antikorları KKH için %84, AMI için %82, kontrol grubu için %80 olarak bulunmuştur. CMV seropozitifliği ile koroner arter hastalıkları arasında bir ilişki belirlenememiştir. Çalışmamızda, koroner kalp hastalığı için risk faktörü olan sigara alışkanlığı ile C.pnemoniae antikor titresi arasındaki ilişki istatistiksel olarak52 anlamlı bulunurken, diğer risk faktörleriyle böyle bir ilişki tespit edilememiştir. Kronik C.pneumonae infeksiyonu ateroskleroz gelişiminde bir risk faktörü olabilir ancak direk etkili olup olmadığı kesin değildir.
Özet (Çeviri)
53 SUMMARY Clinical data and animal models suggest that chronic infections may contribute to the patogenesis of atherosclerosis. Several recent studies have indicated that high titers of antibodies to Chlamydia pneumoniae (C.pneumoniae) and Cytomegalovirus (CMV) are associated with coronary heart disease. The aim of this study is to investigate whether C.pneumoniae IgG and IgA antibodies and CMV IgG antibodies are present in acute myocard infarction (AMI) and coronary heart disease (CHD). IgG and IgA antibodies to C.pneumoniae were measured by microimmunofluorescence method (MIF) and IgG antibodies to CMV were measured by ELISA. The presence of C.pneumoniae antibodies and CMV antibodies were studied in 28 patients with AMI, in 112 patients with CHD and in 100 control groups. The prevalance of IgG (1/128) titers to C.pneumoniae were found 39%, 30%, 31% in patients with CHD, 54%, 14%, 32% in patients with AMI and 75%, 11%, 14% in controls, respectively. A significantly higher prevalance of IgG titers was observed in patients with AMI and in patients with CHD compared to controls (pl/32) titers to C.pneumoniae were found 76%, 13%, 12% in patients with CHD; 64%, 18%, 18% in patients with AMI and 84%, 11%, 5%in controls, respectively. The difference between the groups was not found statistically significant (p>0.05). The prevalance of IgG titers to CMV were found 84% in patients with CHD; 82% in patients with AMI and 80% in controls. We did not find any association between CMV seropositivity and coronary artery disease. In our study, an54 association was found between smoking and C.pneumoniae antibody. There was no association between another classic risk factors for CHD and C.pneumoniae antibody. Chronic C.pneumoniae infection may be a risk factor for the development of coronary heart disease. It remains unclear whether the organism is directly causal or not.