Batı Karadeniz Bölgesi (TR81) ve illerinin rekabet edilebilirlik açısından analizi ve karşılaştırılması
Analysis and comparison of the Western Black Sea Region (TR81) and its provinces in terms of competitiveness
- Tez No: 903581
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİD CEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bölgesel Kalkınma İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bölgesel Kalkınma İktisadı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 312
Özet
Küreselleşen ve her geçen gün yeni teknolojiler kazanan dünyada ekonominin önemi giderek artmaktadır. Geçmişte kılıcın hâkim olduğu coğrafyalar şu an ekonomik politikalar ışığında yönetilmektedir. Dış ticaret olgusu ile dışarı açılmaya başlayan ulus devletler her geçen gün kendilerini yenilemekte ve akabinde üretim güçlerini ve sanayilerini büyütmektedir. Dünya yerel ve bölgeselden başlayıp küresel boyutlara ulaşan kıran kırana bir ekonomik savaş ile karşı karşıyadır. Bu bağlamda ekonomik politikalarını doğru şekillendirip rekabet gücü yükselten bölgeler ve ülkeler büyümelerini pozitif yönde ilerletirken, düzene ayak uyduramayanlar ise ekonomik ve sosyal krizler, geri kalmışlık, yoksulluk ve siyasal sorunlar ile mücadele etmektedirler Rekabet gücü olgusunun yüksek olduğu bölge ve ülkeler diğer ülke ve bölgelere göre hızlı, dengeli ve sürdürülebilir gelişme imkanına sahip olmaktadırlar. Ülkelerin ulusal bazda olan bu durum bazen de bir devletin bölgelerinin arasında da görülmektedir. M. Porter'ın belirttiği gibi faktör ve talep koşulları iyi, ilgili ve destekleyici kuruluşlar varlığı, firma stratejisi ve yapısı ile rekabet boyutu, kamu ve paydaş desteklerinin düzeyi yüksek olan bölge ve ülkelerin gelişmişlik düzeyi yüksekken diğer bölgelerin gelişmişlik düzeyi düşük kalmaktadır. Politika üretenler bu bağlamda gelişmişlik seviyesini yükseltmek ve rekabet edilebilirliğini arttırmak için birçok çalışmalar yapıp teşvik tedbirlerini almaktadırlar. Rekabet edilebilirlik olgusu ilk olarak firma bazında başlamış olsa da daha sonrasında ulusal, bölgesel ve iller arasında bile birçok çalışmalara konu olmuştur. Bu çalışmada Batı Karadeniz Bölgesi illerinin tüm sektörler bazındaki rekabet edilebilirlik gücü bakımından incelemesini yapılarak bölge illerinin kendi aralarında kıyaslama yapılmış ve her üç ilimizin rekabet gücü sıralaması yapılmıştır. Kendilerine has özellikleri olan bu illerin kişi başına düşen GSYİH'sından başlayan bu kıyaslamada illerin ekonomik, sosyal ve kültürel değerlerini de içine alarak rekabet edilebilirlik açısından göreceli sıralamasını yapmış bulunmaktayız. Bu bağlamda yapılan Üç Yıldız analizi neticesinde Bartın ilinde 8, Karabük ilinde 5 ve Zonguldak ilinde 20 sektörün rekabet avantajına sahip olduğu, akabinde yapılan saha çalışması ve Elmas Modeli analizi neticesinde ise göreceli olarak rekabetçilik açısından yüksekten düşüğe sırasıyla Zonguldak, Bartın ve Karabük olarak sıralamak mümkün olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of the economy is increasing in a world that is globalizing and gaining new technologies every day. Geographies where the sword dominated in the past are now governed in the light of economic policies. Nation states that have begun to open up to the outside world through foreign trade are renewing themselves day by day and subsequently expanding their production power and industry. The world is facing an all-out economic war that starts from local and regional levels and reaches global dimensions. In this context, regions and countries that shape their economic policies correctly and increase their competitiveness progress their growth in a positive direction, while those who cannot keep up with the order struggle with economic and social crises, underdevelopment, poverty and political problems. Regions and countries with high competitiveness grow faster than other countries and regions. They have the opportunity for balanced and sustainable development. This situation, which occurs on a national basis within countries, can sometimes also be seen among regions of a state. As M. Porter states, the development level of regions and countries with good factor and demand conditions, the presence of relevant and supportive institutions, company strategy and structure and competitive dimension, and high levels of public and stakeholder support is high, while the development level of other regions remains low. In this context, policy makers carry out many studies and take incentive measures to raise the level of development and increase competitiveness. Although the phenomenon of competitiveness first started on a company basis, it has subsequently become the subject of many studies nationally, regionally and even among provinces. In this study, the provinces of the Western Black Sea Region were examined in terms of competitiveness power on the basis of all sectors, a comparison was made among the provinces of the region and the competitiveness of all three provinces was ranked. In this comparison, starting from the GDP per capita of these provinces, which have their own unique characteristics, we have ranked the provinces in terms of competitiveness by including their economic, social and cultural values. In this context, as a result of the Three Star analysis, 8 sectors in Bartın, 5 in Karabük and 20 sectors in Zonguldak province have a competitive advantage, and as a result of the subsequent field study and Diamond Model analysis, it is possible to list them as Zonguldak, Bartın and Karabük, respectively, from high to low in terms of relative competitiveness. has emerged.