18. yüzyılda askeri ve lojistik açıdan Özi Kalesi
Özi Castle in military and logistical terms in the 18th century
  1. Tez No: 903599
  2. Yazar: MUSTAFA KOYUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT KUZUCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Özi Kalesi, stratejik konumu sebebiyle Osmanlı Devleti için en önemli sınır kalelerinden biri konumundaydı. Kale, sınır boylarında yer aldığı için 18. yüzyılda özellikle Rusya'nın yayılmacı politikasını engellemek adına kritik öneme sahipti. Zira Özi Kalesi Karadeniz'in kilidiydi. Bu sebeple Osmanlı Devleti, özellikle Rus tehdidine karşı Özi Kalesi'ni tahkim etmiş, askeri ve lojistik açıdan güçlendirmeye çalışmıştır. 18. yüzyılda yaşanan Osmanlı-Rus Savaşları sebebiyle Özi Kalesi'ne daima iaşe, mühimmat, asker ve tamir için malzemeler temin edilmiştir. Savaşların yaşandığı dönemlerde kaleye gönderilen iaşe ve asker miktarlarının mevcudunda ciddi artışlar tespit edilmiştir. Ayrıca kalenin tamir ve tadilatı için birçok malzeme ve işçi gönderildiği gözlemlenmiştir. 18. yüzyıl boyunca kalede bulunan asker sayısı, askerlerin maaşları, iaşe miktarı, iaşenin ücretleri, mühimmat miktarı ve kalenin tamiri için gerekli malzemeler ile işçilerin maaşları arşiv vesikalarından tespit edilmiştir. Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Özi Kalesi'nin iaşesi, ikinci bölümde mühimmatı, üçüncü bölümde asker sayıları ile maaşları ve son bölümde kalenin tamirat çalışmaları hakkında bilgiler verilmiştir. Bu bilgilerin elde edilmesinde ağırlıklı olarak Osmanlı arşiv vesikaları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Özi Castle, due to its strategic location, was one of the most important border fortresses for the Ottoman Empire. Situated on the frontier, it held critical significance in the 18th century, particularly in thwarting Russia's expansionist policies. Özi Castle was deemed the key to the Black Sea, thus the Ottoman Empire fortified and bolstered it militarily and logistically to counter the Russian threat. During the 18th century, amid the Ottoman-Russian Wars, Özi Castle regularly received supplies of provisions, ammunition, soldiers, and materials for repairs. Significant increases in the quantities of provisions and troops sent to the castle during periods of warfare have been documented. Additionally, it was observed that numerous materials and laborers were dispatched for the maintenance and renovation of the castle. Archival records serve as the primary basis for this study, which is structured into four sections. The first section details the provisioning of Özi Castle, the second covers its ammunition supplies, the third focuses on the number of soldiers and their salaries, and the final section discusses the castle's repair works.