Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin metaverse bakış açılarının incelenmesi
Examining the metaverse perspectives of the Faculty of Sports Sciences students
- Tez No: 903611
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY KIZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma, spor bilimleri fakültesinde okuyan öğrencilerin metaverseye bakış açılarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma evrenini 9 farklı devlet üniversitesinde Spor Bilimleri Fakültesi bölümlerinde okuyan öğrenciler oluşturmaktadır, araştırmanın örneklemini ise 9 farklı devlet üniversitesinde Spor Bilimleri Fakültesi bölümlerinde okuyan gönüllü 249 erkek ve 111 kadın olmak üzere toplam 360 katılımcı öğrenciden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak;“Demografik Bilgi Formu”ve“Metaverse Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi SPSS paket programı aracılığıyla yapılmıştır. İkili grup ortalamalarının karşılaştırılmasında“Bağımsız gruplar t testi”ve ikiden fazla grup ortalamalarının karşılaştırılmasında“One Way ANOVA”testi uygulanmıştır. ANOVA testi sonucunda anlamlı çıkan sonuçlarda farkı meydana getiren grubun hangisi olduğunu belirlemek için post hoc testlerinden“Tukey test”yönteminden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the perspectives of students studying at the faculty of sports sciences on the metaverse. The research population consists of students studying at the Faculty of Sports Sciences at 9 different state universities, and the sample of the research consists of a total of 360 participating students, 249 male and 111 female volunteers, studying at the Faculty of Sports Sciences at 9 different state universities. As a data collection tool;“Demographic Information Form”and“Metaverse Scale”were used. The analysis of the data obtained was made through the SPSS package program.“Independent groups t test”was used to compare the means of two groups, and“One Way ANOVA”test was used to compare the means of more than two groups. The“Tukey test”method, one of the post hoc tests, was used to determine which group made the difference in the significant results as a result of the ANOVA test. In the research findings, students' metaverse perspective was statistically significant and high according to their age factor. When the study was analyzed in terms of gender, no significant difference was found (p>0.05). When students' metaverse perspectives were analyzed according to grade level, a statistically significant difference was found (p)