Türkiye ve ABD'de okutulan medya okuryazarlığı ders kitabının biçim ve içerik açısından karşılaştırılması
A comparison of media literacy textbooks taught in Türkiye and the USA in terms of format and content
  1. Tez No: 903619
  2. Yazar: YAŞAR USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL IŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye ve ABD'de okutulan medya okuryazarlığı ders kitaplarını biçim ve içerik açısından karşılaştırmak ve Türkiye'de ortaokullarda okutulan medya okuryazarlığı ders kitabına ilişkin görselleri öğretmen görüşlerinin doğrultusunda değerlendirmektir. Bu doğrultuda, Türkiye'de 2018 yılından itibaren ortaokullarda seçmeli ders olarak okutulan 8. sınıf medya okuryazarlığı ders kitabı ile ABD'de 7. ve 8. sınıflarda okutulan medya okuryazarlığı ders kitapları karşılaştırılmış ve ayrıca Türkiye'deki ortaokullarda okutulan medya okuryazarlığı ders kitabı hakkında öğretmenlerin görüşleri incelenmiştir. Araştırma, nitel bir tasarıma sahiptir. Türkiye ile ABD'de okutulan medya okuryazarlığı ders kitapları, doküman incelemesi deseni kullanılarak Millî Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Ders Kitapları ve Eğitim Araçları Değerlendirme Kriterleri esas alınarak biçim ve içerik açısından betimsel olarak analiz edilmiştir. Ayrıca, Türkiye'de okutulan medya okuryazarlığı ders kitabı hakkında öğretmen görüşleri için yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; her iki ülkede genel kabul görmüş eğitim yaklaşımları, siyasi ve toplumsal gereksinimlerine paralel olarak, medya okuryazarlığı ders kitaplarının içerik ve görsel unsurlarının farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. ABD'de medya okuryazarlığı ders kitabı zengin bir konu içeriğine sahip olduğu tespit edilirken, Türkiye'deki medya okuryazarlığı ders kitabı daha fazla görsel çeşitliliğe sahip olduğu belirlenmiştir. Türkiye'de kullanılan medya okuryazarlığı ders kitabına ilişkin öğretmen görüşleri incelendiğinde; öğretmenler görseller ile metinlerin uyumlu olduğu, görsellerin tutarlı ve etkili olduğunu belirtmişlerdir. Ancak görsel türlerinin çeşitlendirilmesi gerektiği yönünde görüş bildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the media literacy textbooks taught in Türkiye and the USA in terms of form and content and to evaluate the visuals of the media literacy textbook taught in secondary schools in Türkiye in line with teachers' opinions. In this sense, the 8th-grade media literacy textbook, which has been taught as an elective course in secondary schools in Türkiye since 2018, and the media literacy textbooks taught in 7th and 8th grades in the USA were compared, and teachers' opinions about the media literacy textbook taught in secondary schools in Türkiye were also examined. The research employed a qualitative design. The media literacy textbooks taught in Türkiye and the USA were analysed descriptively in terms of form and content based on the Evaluation Criteria for Textbooks and Educational Tools of the Board of Education of the Ministry of National Education using a document analysis design. In addition, the data obtained using a semi-structured interview form for teachers' opinions about the media literacy textbook taught in Türkiye were analysed using the content analysis method. According to the study results, it was determined that the content and visual elements of media literacy textbooks differed in parallel with the generally accepted educational approaches and the political and social needs in both countries. While the media literacy textbook in the USA had rich subject content, the media literacy textbook in Türkiye had more visual diversity. When the teachers' opinions about the media literacy textbook used in Türkiye were analysed, teachers stated that the visuals and texts were compatible and the visuals were consistent and effective. However, they stated that the types of visuals should be diversified.