4857 sayılı İş Kanunu kapsamında ölçülülük ilkesinin işverenin fesih hakkını sınırlandırması
The limits of the employer's right of termination with the principle of proportionality under the Labor Law no. 4857
- Tez No: 903650
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Temel hak ve özgürlüklerin sınırlandırılmasının sınırını teşkil eden ölçülülük ilkesi, öncelikle bireyi kendinden daha güçlü konumdaki devlete karşı korumak amacıyla hukuk sistemlerinin içine girmiş; zamanla kendisine, bir tarafın diğerinden daha güçlü olduğu bireyler arasındaki özel hukuk ilişkilerinde de uygulama alanı bulmuştur. İş sözleşmelerinin yapısı gereği bir tarafının daha güçlü konumda olduğu açıktır. Bu yüzden iş sözleşmeleri kapsamında ölçülülük ilkesi, tarafların çatışan menfaatleri arasında adil bir denge kurabilmek için önemli bir işleve sahiptir. İşçi ve işveren arasındaki menfaat çatışmasının en kritik ve kaçınılmaz olduğu alan sözleşmenin, güçlü olan taraf yani işverence feshedildiği andır. Bu sebeple işverenin sözleşme özgürlüğünden kaynaklanan fesih hakkı, işçinin çalışma hakkı karşısında sınırlanmaktadır. Fakat bu sınırlama yapılırken -her temel hak ve özgürlüğün sınırlamasında ölçülülük ilkesi uyarınca yapılması gerektiği gibi- çatışan hakların ikisinin de tamamen kullanılamaz hale getirilmesinden kaçınılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The principle of proportionality, which constitutes the limit of the limitation of fundamental rights and freedoms, was first introduced into legal systems in order to protect the individual against the state, which is in a stronger position than the individual, and over time, it has also found application in private law relations between individuals where one party is stronger than the other. Due to the nature of employment contracts. it is clear that one party is in a stronger position. Therefore, the principle of proportionality in the context of employment contracts has an important function in order to establish a fair balance between the conflicting interests of the parties. The most critical and inevitable conflict of interest between the employee and the employer is when the contract is terminated by the stronger party, in other words the employer. For this reason, the employer's right of termination arising from the freedom of contract is limited against the employee's right to work. However, while making this limitation -as it must be done in accordance with the principle of proportionality in the limitation of all fundamental rights and freedoms- it is necessary to avoid rendering both of the conflicting rights completely unusable