Erzurum YEDAM'a başvuran kumar bağımlılarının sosyal hizmet perspektifiyle incelenmesi
An investigation of gambling addicts applying to Erzurum YEDAM from the perspective of social work
- Tez No: 903699
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAZAL SWEARINGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, sosyal hizmet mesleğinin bir parçası olan kumar bağımlısı bireylerin, sosyal yaşam içinde birçok farklı damgalama ve dezavantajlı durumla karşı karşıya kalmaktadır Bu damgalama durumu, kumar oynama davranışlarının devam etmesine ve sosyal risklerin ve ihtiyaçların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu nedenle, Erzurum Yeşilay Danışmanlık Merkezi'ne başvuran kumar bağımlılarının kumar oynamaya başlama nedenlerini ve devam etmelerini etkileyen sosyal riskleri ve ihtiyaçları tespit edilerek, bu alanlarda güçlendirilmesi gereken noktaların sosyal hizmet perspektifiyle incelenmesi ve literatüre katkıda bulunulması amaçlanmaktadır. Araştırmaya katılım sağlayan 10 bireyin sosyodemografik verileri incelendi. Katılımcıların %100'ü erkek, %40'ı 20-30 yaş aralığında %60'ı ise 31-39 yaş grubundadır. Katılımcıların yaş ortalaması 31,1'dir. Medeni durumları göz önüne alındığında %40'ı bekar, %60'ı evlidir. %60'ı lise mezunu, %30'u üniversite mezunu, %10'u ise örgün eğitimine devam etmektedir. %30'u işçi, %30 kamuda memur, %10'u serbest meslek, %10'u esnaf, %20'si ise çalışmamaktadır. Gelir durumu değerlendirildiğinde %10'u çok yüksek, %30'ı yüksek, %50'ı orta, %10'u kötü olarak tanımlamaktadır. Katılımcıların, %100'ü sağlık güvencesine sahiptir. Katılımcılar ile derinlemesine görüşme yapılmıştır. Edinilen bilgiler ışığında sonuç olarak, kumar bağımlılığında başlama, devam etme ve destek alma süreçlerinde biyopsikososyal müdahalelerin önemli bir yere sahip olduğu görülmektedir. Sosyal hizmet uzmanı, kumar bağımlılığı alanında hem koruyucu- önleyici ve farkındalık yaratan ayakta hem de bağımlı ve yakınlarına destek sağlayan ayakta aktif rol alarak müdahale planında ekosistem yaklaşımdan faydalanmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, gambling addicted individuals, who are a part of the social work profession, face many different stigmatization and disadvantageous situations in social life. This stigmatization situation causes gambling behaviors to continue and social risks and needs to emerge. For this reason, it is aimed to determine the reasons why gambling addicts who apply to Erzurum Green Crescent Counseling Center start gambling and the social risks and needs that affect their continuation, and to examine the points that need to be strengthened in these areas from a social service perspective and to contribute to the literature.Sociodemographic data of 10 individuals who participated in the study were examined. 100% of the participants are male, 40% are in the 20-30 age group and 60% are in the 31-39 age group. The average age of the participants is 31.1. Considering their marital status, 40% are single and 60% are married. 60% are high school graduates, 30% are university graduates, and 10% continue their formal education. 30% are workers, 30% are public servants, 10% are self-employed, 10% are tradesmen, and 20% are not working. When income status is evaluated, 10% define it as very high, 30% as high, 50% as medium, and 10% as poor. 100% of the participants have health insurance. Interviews were held with the participants. As a result of the developments regarding the information obtained, it is seen that social interventions have an important place in the support offered in starting, continuing and receiving support in the gambling flow. The social worker should benefit from the ecosystem in the intervention plan by taking an active role in the field of gambling, both as a protector and a permanent presence, and as a support for the addict and her relatives.