Dini duygular üzerine nitel bir araştırma
A qualitative research on religious emotions
  1. Tez No: 903700
  2. Yazar: GAMZE ÇALIŞKAN BARAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM GÜLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Dini duygular konusunun din psikolojisi içerisinde önemli yeri bulunmaktadır. Dini duygular, sıradan duygular olmayıp kişinin kutsal olanla kurmuş olduğu bağla ilişkilidir. Bu açıdan din, duygu boyutu olmaksızın düşünülemez. Bu araştırmada dini olarak nitelendirilen duyguların neler olduğunu ve hangi deneyimler neticesinde tecrübe edildiğini ortaya koymak amaçlanmıştır. Dini duygular konusu ile alakalı literatürde yer alan çalışmalar incelenmiştir. Nitel araştırma yöntemlerinden biri olan fenomenoloji (olgubilim ya da görüngübilim) deseni tercih edilmiştir. Bu bağlamda 25 kişinin katılımıyla yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde NVIVO programı kullanılmıştır. Veriler kod, kategori ve tema şeklinde oluşturulmuştur. Araştırmanın din psikolojisi sahasına, manevi rehberlere ve ruh sağlığı alanında çalışanlara fayda sağlayacağı düşünülmektedir. Yapılan çalışmada 27 faklı dini duygu tespit edilmiştir. Ayrıca dinin ve dini duygunun kişinin zorluklarla baş etmesinde olumlu yönde etki sağladığı bulgusuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak araştırma, dini duyguların yaşama anlam katarak ve psikolojik iyi oluşu artırdığını ortaya koymuştur. Ayrıca, dini duyguların hem bireysel hem de toplumsal düzeyde manevi iyiliği artırıldığı ve erdemlere kaynaklık ettiği tespit edilmiştir. Bu bulgular, dinin ruh sağlığı ve fiziksel iyilik hali üzerinde olumlu etkiler oluşturduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The topic of religious emotions occupies a significant position within the discipline of the psychology of religion. These emotions are not merely ordinary feelings; rather, they are intrinsically linked to an individual's relationship with the sacred. Consequently, the concept of religion cannot be fully understood without considering its emotional dimension. This research aims to delineate what constitutes religious emotions and to explore the experiences through which they are realized. A review of the relevant literature on religious emotions has been conducted. The phenomenological method was selected as the primary research design. In this context, semi-structured interviews were carried out with 25 participants. Data analysis was conducted using NVIVO software, resulting in the formation of codes, categories, and themes. The findings of this research are anticipated to contribute valuable insights to the field of the psychology of religion, spiritual practitioners, and mental health professionals. The study identified 27 distinct religious emotions. Furthermore, it was found that religion and religious emotions have a positive impact on individuals' coping mechanisms in the face of adversity. In conclusion, the research highlights that religious emotions add meaning to life and enhance psychological well-being. Additionally, it was found that these emotions foster spiritual well-being and serve as a source of virtues at both individual and societal levels. These findings underscore the positive effects of religion on mental health and physical well-being.