Bütçe açıkları ve finansmanı: Türkiye ekonomisi üzerine bir değerlendirme
Budget deficit and its finance: An Evaluation on The Türki̇ye economy
- Tez No: 903701
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEVAT TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Kamu harcamaları ve bu harcamaların finansmanı için başvurulan kamu geliri kaynakları kamu bütçelerinde tahmin olarak yer almaktadır. Devletin ekonomi içindeki payının değişmesi bütçeyi ve bütçe açıklarını etkilemektedir. Buna bağlı olarak bütçe açıklarının alternatif finansman yöntemleri de önemli hale gelmektedir. Bütçe açığının çeşitli makroekonomik faktörler üzerinde etkisi vardır. Bu tez, bütçe açıklarının literatürde ampirik olarak sınanan, ekonomik büyüme, enflasyon, işsizlik ve borç değişkenleri etkilerini, Türkiye özelinde analiz etmeyi amaçlamaktadır. Analizler, 1991-2022 tarihleri arasında, Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Dünya Bankası veri tabanı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan temin edilen yıllık verilerle yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre bütçe açıkları ile ilgili makroekonomik değişkenler arasında uzun dönemli bir ilişki vardır. Enflasyon ve işsizlik değişkenlerinin ise bütçe açığının Granger nedeni olduğu tespit edilmiştir. Bu bulgular politika yapıcılara en azından bütçe açıklarının sürdürülebilir olması açısından enflasyon ve enflasyonu kalıcı hale getiren unsurların birlikte değerlendirilmesi gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Public expenditures and public revenue sources used to finance these expenditures are included as estimates in public budgets. The change in the state's share in the economy affects the budget and budget deficits. Accordingly, alternative financing methods of budget deficits are also becoming important. The budget deficit has an impact on various macroeconomic factors. This thesis aims to analyze the effects of economic growth, exchange rate, unemployment and interest rate variables, which are empirically tested in the literature, on budget deficits, specifically for Turkey. The analyses were conducted using annual data obtained from the Strategy and Budget Presidency, the World Bank database, and the Ministry of Treasury and Finance between 1991-2022. According to the findings, there is a long-term relationship between budget deficits and macroeconomic variables. Inflation and unemployment variables were found to be Granger causes of the budget deficit. These findings indicate to policy makers that inflation and the factors that make inflation permanent should be evaluated together, at least in terms of sustainability of budget deficits.