19. yüz yıl batı resim sanatında etik ve estetik
Ethics and aesthetics in 19 th century western painting
- Tez No: 903703
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÖKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Bu çalışmada 19. yüzyıl batı resim sanatında ortaya konulan eserler etik ve estetik açıdan ele alınmıştır. Ele alınan eserlerde, sanatçının eseri oluşturma biçimi, eserler oluşturulurken toplumsal değerleri yapıtlarına yansıtıp yansıtmadığına yer verilmiştir. Aynı zamanda filozof, düşünür ve sanatçı eserlere dair görüş ve yaklaşımlaıı irdelenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Literatür taraması ve kavramsal araştırma yöntemleri sonrası ortaya çıkan bilgiler ışığında, toplumsal gerçekçi ve sanatçı merkezli çalışan ressamların yaşadıkları dönemin insanını, o dönemin siyasi ve sosyal özelliklerini farklı renk ve nüanslarla resmetmişlerdir. Söz konusu edilen sanatçılar batı sanat biçimlerini öncü alarak, kendi sanat biçimlerini ortaya koymuşlardır. Böylece sanaçı kendinden önceki dönemlerden esinlerek , kendi dönemini biçimlendirmiş ve kendisinden sonraki dönemede öncü olmuştur. Araştırmanın sonucuna göre; 19. yüzyıl batı resim sanatının, günümüz sanatçılarına ve eserlerine büyük ölçüde katkı sağlamıştır. Sanatçının eserinde her zaman etik ve estetik kaygı ön planda olmuştur. İzleyici ve koleksiyoner tarafından da sanat eserinde etik ve estetik kavramları göz önününde alınır. Sanat eserini alıcısı durumdaki toplum da eserlerde estetik ve etik değerler bulabilmeyi, estetik hazzı bulmak istemektedir. 19.Yüzyıl, Batı resim sanatında önemli değişimlerin, büyük dönüşümlerin yaşandığı bir dönemdir. Bir çok farklı akım, sanatçılara hem estetik hem de etik açıdan hem sanat dünyasına, hem de topluma yeni sorular sormuştur. Sanatçılar, sadece güzelliği tasvir etmekle kalmayıp, aynı zamanda toplumdaki adaletsizlikleri, insanın iç dünyasını ve doğayla ilişkisini de resimlerde farklı diller kullanarak aktarmaya başlamışlardır. Bu dönemde, sanatın sadece estetik bir zevk aracı olmaktan çıkarak, aynı zamanda toplumsal bir sorumluluk taşıdığı düşüncesi giderek güçlenmiştir. Sanatçılar, eserleriyle hem duygu ve düşüncelerini ifade etmiş hem de toplum üzerinde farkındalık yaratmaya çalışmışlardır. Bu dönemde etik kaygılar, sanatın konusu, üslubu ve amacı üzerinde önemli bir etki sahibi olmuştur. Örneğin, Realist ressamlar, toplumdaki yoksulluğu ve adaletsizlikleri gerçekçi bir şekilde resmetmişlerdir. İzlenimciler ise, doğayı ve ışığı yeni bir bakış açısıyla ele alarak, sanatın estetik sınırlarını zorlamışlardır.
Özet (Çeviri)
This study examines the ethical and aesthetic dimensions of artworks produced in 19th-century Western painting. It delves into the artists' creative processes and explores the extent to which they incorporated societal values into their works. Additionally, the study investigates the perspectives of philosophers, thinkers, and artists on these artworks. A qualitative research methodology was employed. Based on findings from literature reviews and conceptual analysis, it is evident that socially realist and artist-centered painters depicted the people, political landscape, and social characteristics of their era using a variety of colors and nuances. These artists, pioneers of Western art forms, developed their unique styles. Consequently, artists, inspired by previous periods, shaped their own era and became precursors for future generations. The findings of the study suggest that 19th-century Western painting has made significant contributions to contemporary artists and their works. Ethical and aesthetic concerns have always been paramount in artistic creation. Viewers and collectors alike consider both ethical and aesthetic dimensions when appreciating artworks. Society, as the consumer of art, seeks to find both aesthetic pleasure and ethical values in artistic works. The 19th century was a period of profound transformations in Western painting, marked by the emergence of various movements. These movements posed new questions to both the art world and society, from both aesthetic and ethical standpoints. Artists not only depicted beauty but also addressed societal injustices, the human psyche, and the relationship with nature, employing diverse artistic languages. During this period, the notion that art carried a social responsibility beyond providing aesthetic pleasure gained traction. Artists used their works to express emotions and thoughts while simultaneously aiming to raise societal awareness. Ethical considerations significantly influenced the subject matter, style, and purpose of art. For instance, Realist painters realistically depicted societal poverty and injustices, drawing attention to these issues. Impressionists, on the other hand, challenged the aesthetic boundaries of art by exploring nature and light from novel perspectives