Impact of ceiling material selection on acoustic condition of libraries: The case of Dokuz Eylül University fine arts library and Yaşar University Library
Tavan malzemesi seçiminin kütüphanelerin akustik koşulları üzerine etkisi: Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Kütüphanesi ve Yaşar Üniversitesi Kütüphanesi örneği
- Tez No: 903775
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP SEVİNÇ KARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kütüphaneler, kullanıcılarını bilgilendirmek amacıyla çok çeşitli dijital ve fiziksel bilgi kaynağını barındıran, geçmişten günümüze toplumun bilgi ihtiyacını karşılayan merkezlerdir. Zamanla, bu alanlar farklı konumların, kurumların ve kullanıcı profillerinin ihtiyaçlarına göre değişiklik göstermiş ve halk kütüphaneleri, milli kütüphaneler, özel araştırma kütüphaneleri, okul kütüphaneleri ve üniversite kütüphaneleri olarak farklı türlere ayrılmıştır. Bu çalışma kapsamında incelenen Üniversite kütüphaneleri, üniversite kullanıcıları tarafından kullanılan, odaklanma gerektirdiği için sessiz olunması gereken mekanlardır. Bu yüzden kütüphane mekanlarında gürültü oluşturacak ögelerden kaçınılmalı ve akustik konforun sağlanması gerekmektedir. Mekandaki akustik konforu sağlayabilmek için, mekanın yerleşim planlaması ve mimari tasarımını oluşturan duvarlar, tavanlar, bölücü elemanlar, malzemeler ve dokulara doğru müdahale edilmesi gerekmektedir. İzmir'in en köklü üniversitelerinden biri olan Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Kütüphanesi ve Yaşar Üniversitesi kütüphanesi iç mekan akustik konforu incelenmek üzere bu çalışma kapsamında seçilen iki kütüphanedir. Mekanların iç mekan özellikleri incelendiğinde, birbirine metrekare ve tasarım olarak benzerken, birbirinden hacimsel ve malzemesel olarak farklılaşan ögenin tavanlar olduğu görülmüştür. Bu yüzden tavanlar, hacim ve malzemesel olarak, mekanların akustik konforunu karşılaştırmalı şekilde incelemek, senaryolar halinde kıyaslamak ve öneriler sunmak üzere seçilmiştir. Çalışmada yöntem olarak, yerinde ölçüm ve analiz yöntemleri kullanılmıştır. Ölçümler esnasında kütüphane binaları içerisinde mekanlar (yansışım süresi), EDT (erken sönümlenme zamanı), D50 (belirginlik) ve STI (ses iletim indeksi)'ya ait veriler mevcut durum için analiz edilmiştir. Daha sonra optimum değer aralıkları dışında kalan parametreler, kütüphanede kullanılan tavan yüzey malzemeleri ve yerleşim planı esas alınarak değerlendirilmiştir. Son aşamada ise iki kütüphane mekanı modellenerek ODEON programı yardımı ile yapılan değişiklikler ve öneriler sayesinde her mekan için ideal akustik parametreler elde edilmiştir. İki mekanın tavanlarının hacim ve malzemesel olarak değişim senaryoları simule edilerek birbiriyle karşılaştırılmış, ideal sonuçlara ulaşmak için olabilecek en iyi senaryo için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Libraries, as centers that house a wide range of digital and physical information sources to inform their users, have historically met the informational needs of society. Over time, these spaces have evolved to meet the needs of different locations, institutions, and user profiles, resulting in various types such as public libraries, national libraries, special research libraries, school libraries, and university libraries. University libraries, which are the focus of this study, are spaces used by university users that require silence for concentration. Therefore, elements that would create noise in library spaces should be avoided, and acoustic comfort should be ensured. To achieve acoustic comfort in the space, proper interventions must be made to the walls, ceilings, partitions, materials, and textures that constitute the layout planning and architectural design of the space. Two libraries selected for this study to examine indoor acoustic comfort are Dokuz Eylül University Fine Arts Library and Yaşar University Library, both of which are from the most established universities in Izmir. When examining the interior characteristics of the spaces, it was observed that, while they are similar in terms of square meters and design, the element that differs volumetrically and materially is the ceiling designs and material. Therefore, the ceilings were selected in terms of form and finishing material to comparatively examine the acoustic comfort of the spaces, to compare them in scenarios and to present suggestions. In the study, on-site measurement and analysis methods were used. During the measurements, three points were determined within the selected library space. The study first analyzed the existing conditions for the objective parameters of sound: RT (reverberation time), EDT (early decay time), D50 (definition), and STI (speech transmission index). Parameters that deviated from the optimal value ranges were then evaluated based on the library's surface materials and layout plan. In the final stage, the two library spaces were modeled using the ODEON program to obtain ideal acoustic parameters for each space. The volumetric and material change scenarios of the ceilings of the two spaces were modeled using the ODEON program to obtain ideal acoustic parameters for each space. The volumetric and material change scenarios of the ceilings of the two spaces were simulated and compared with each other, and suggestions were presented for the best possible scenario to achieve ideal results.