Kestane mantarlarında (Agaricus campestris) melatonin ve jelatin uygulamalarının hasat sonu fizyolojisi üzerine etkisi
The effect of melatonin and gelatin applications on end harvestphysiology in mushrooms (Agaricus campestris)
- Tez No: 903788
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, kestane mantarlarında (Agaricus campestris) melatonin ve jelatin uygulamalarının hasat sonrası fizyolojik değişiklikler üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırma, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Mantar Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde yetiştirilen kestane mantarları kullanılarak yürütülmüştür. Hasat edilen mantarlar dört gruba ayrılmış ve sırasıyla kontrol, 0.5 mM melatonin, %1 jelatin ve 0.5 mM melatonin + %1 jelatin kombinasyonu şeklinde farklı uygulamalara tabi tutulmuştur. Uygulamalar sonrasında mantarlar, belirli aralıklarla (0, 4, 8, 12 ve 16. günlerde) soğuk hava depolarında analiz edilmiştir. Analizlerde, mantarların ağırlık kaybı, renk değişimleri, solunum hızı, organik asit ve fenolik bileşik içerikleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Ağırlık kaybı açısından en düşük kayıp jelatin grubunda, en yüksek kayıp ise kontrol grubunda saptanmıştır. Renk analizlerinde L* (parlaklık), a* (kırmızılık) ve b* (sarılık) değerleri ile kroma ve hue açı değerleri değerlendirilmiştir. Melatonin uygulamasının solunum hızını önemli ölçüde yavaşlattığı tespit edilmiştir. Organik asit analizlerinde oksalik asit, sitrik asit, malik asit, süksenik asit, fumarik asit ve tartarik asit içerikleri ölçülmüştür. Depolama süresi boyunca protokateşuik asit, rutin, gallik asit ve klorojenik asit gibi fenolik bileşiklerin değerlerinde meydana gelen değişimler analiz edilmiştir. Sonuçlar, melatonin ve jelatin uygulamalarının fenolik bileşiklerin korunmasında ve mantarların kalite kaybının önlenmesinde etkili olduğunu ortaya koymuştur. Melatonin ve jelatin uygulamaları, mantarların stresle başa çıkma yeteneklerini artırarak fenolik bileşiklerin sentezini ve korunmasını sağlamıştır. Sonuç olarak, melatonin ve jelatin uygulamalarının kestane mantarlarının hasat sonrası fizyolojisi üzerinde olumlu etkiler sağladığı görülmüştür. Bu uygulamaların, mantarların raf ömrünü uzatmak ve kalite kayıplarını azaltmak amacıyla potansiyel olarak kullanılabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of melatonin and gelatin applications on post-harvest physiological changes in chestnut mushrooms (Agaricus campestris). The research was conducted using chestnut mushrooms grown at the Mushroom Research and Application Center of Van Yüzüncü Yıl University. The harvested mushrooms were divided into four groups and subjected to the following treatments, respectively: control, 0.5 mM melatonin, 1% gelatin, and a combination of 0.5 mM melatonin and 1% gelatin. After the treatments, the mushrooms were analyzed at regular intervals (on days 4, 8, 12, and 16) in cold storage. The analyses included weight loss, color changes, respiration rate, organic acid content, and phenolic compound content. The lowest weight loss was observed in the gelatin group, while the highest weight loss was found in the control group. In color analysis, the L* (brightness), a* (redness), and b* (yellowness) values, as well as chroma and hue angle values, were evaluated. It was determined that melatonin treatment significantly slowed down the respiration rate. In the organic acid analyses, the contents of oxalic acid, citric acid, malic acid, succinic acid, fumaric acid, and tartaric acid were measured. The changes in the values of phenolic compounds such as protocatechuic acid, rutin, gallic acid, and chlorogenic acid during the storage period were analyzed. The results showed that melatonin and gelatin applications were effective in preserving phenolic compounds and preventing quality loss in mushrooms. Melatonin and gelatin treatments enhanced the mushrooms' ability to cope with stress, ensuring the synthesis and preservation of phenolic compounds. In conclusion, melatonin and gelatin applications had positive effects on the post-harvest physiology of chestnut mushrooms. These applications can potentially be used to extend the shelf life and reduce quality losses in mushrooms.