Meme kanseri harici aksiller lenfadenopati ile başvuran hastaların retrospektif analizi
Retrospective analysis of patients presenting with axillary lymphadenopathy except breast cancer
- Tez No: 903787
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖMER YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş ve Amaç: Meme kanseri dışı aksiller lenfadenopatisi olan eksizyonel biyopsi yapılan hastaları retrospektif olarak inceleyerek aksiller lenfadenopatilere standart bir yaklaşım geliştirilmesinin mümkün olup olmadığı ve bu lenfadenopatilerde hangi durumlarda malignite olasılığının arttığı araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Meme-Tiroit-Endokrin Cerrahisi ve Genel Cerrahi kliniğinde 2019-2024 yılları arasında aksiller lenfadenopatiye yönelik eksizyonel biyopsi yapılan 120 hasta çalışmaya dahil edildi. Daha önceden meme kanseri tanısı olan ve biyopsi sonucu meme kanseri metastazı olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Çalışmada hastaların pre-operatif görüntüleme tetkikleri, yapılan iğne biyopsilerinin patoloji sonuçları, eksizyonel biyopsi patoloji sonuçları, telle işaretleme durumları, lenf nodlarının pre-operatif görüntüleme ve eksizyon sonrası boyutları, lenf nodu sayıları incelendi. Bulgular: Çalışmada incelenen 120 hastanın patoloji sonucunda 13 hasta malignite metastazı, 19 hasta lenfoma, 2 hasta enfeksiyöz, 2 hasta inflamatuar hastalık olarak raporlanırken 84 hastanın biyopsi sonucu benign olarak raporlandı. Çalışmamızdaki lenf nodu pre-operatif en/boy oranı benign grupta 2,66 olarak ölçülürken, malign+lenfoma grubunda 1,66 olarak ölçüldü. Pre-operatif lenf nodu en/boy oranı cut-off değeri 1,95 olarak hesaplandı, literatürde bu değer 2 olarak kabul edilmekte. Lenf nodunun telle işaretlenerek eksize edilmesi malign-lenfoma yakalamada bir üstünlük sağlamadığı sonucuna ulaşıldı. Sonuç: Lenfadenopatiler birçok nedenden kaynaklanabilir ve tanı koymak için çeşitli tetkikler ve biyopsi yöntemlerini kullanmak gerekir. Aksiller lenfadenopatilere yaklaşımda hasta öyküsü, fizik muayenesi, görüntüleme yöntemleri ve çeşitli biyopsi yöntemleri koordineli kullanılarak en hızlı ve kolay yaklaşım ile tanı konulması ve uygun tedavinin planlanması gereklidir.
Özet (Çeviri)
Introduction: The possibility of a standardized approach to axillary lymphadenopathies and the factors that increase the risk of malignity in these lymphadenopathy cases were investigated by restrospective analysis of patients who underwent excisional biopsy due to non-breast cancer axillary lympadenopathy. Materials and Methods: A total of 120 patients who underwent excisional biopsy for axillary lymphadenopathy at Ankara Bilkent City Hospital Breast-Thyroid-Endocrine Surgery and General Surgery Clinic between 2019 and 2024 were included in the study. Patients who had a previous diagnosis of breast cancer and had breast cancer metastasis in pathology results were not included in the study. Preoperative diagnostic images, pathology results of needle biopsies, pathology results of excisional biopsies, wire marking status, preoperative imaging and post-excision dimensions of lymph nodes, and lymph node counts were evaluated in the study. Results: Pathology results of 120 patients who were included in the study were reported as malignant metastasis in 13 patients, lymphoma in 19 patients, infectious disease in 2 patients, inflammatory disease in 2 patients and the biopsy results of 84 patients were reported as benign. In our study, the pre-operative lymph node width/height ratio was measured as 2.66 in the benign group, while it was measured as 1.66 in the malignant+lymphoma group. The pre-operative lymph node width/height ratio cut-off value was calculated as 1.95, which is accepted as 2 in the literature. It was concluded that marking the lymph node with a wire and excision did not provide any advantage in detecting malignant-lymphoma. Conclusion: There are many causes of lymphadenopathies and it is necessary to use various examinations and biopsy methods to reach a diagnosis. In the approach to axillary lymphadenopathies, patient history, physical examination, imaging methods and various biopsy methods should be used in coordination in order to make the diagnosis using the fastest and easiest approach and to plan the appropriate treatment.