Teledişhekimliğinde farklı teknikler kullanılarak çekilen dijital fotoğrafların restorasyonların kalitesinin teşhisindeki etkinliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of digital photographs taken using different techniques in dental telemedicine for diagnosing restoration quality
  1. Tez No: 903789
  2. Yazar: ALEYNA KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL YILDIZ TELATAR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı klinikte yapılan görsel muayene ile akıllı telefon, lensli akıllı telefon, makro fotoğraf makinesi ile elde edilen fotoğrafların restorasyonların kalitesinin teşhisindeki etkinliklerin FDI kriterlerine göre araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada kliniğe başvuran hastaların 185 restorasyonlu ön dişi değerlendirildi. Restorasyonlar, klinikte iki diş hekimi tarafından FDI kriterlerine göre değerlendirildikten sonra ortak karar altın standart olarak belirlendi. Sonrasında bu dişlerin fotoğrafları farklı bir diş hekimi tarafından 3 farklı ekipman (Iphone 14 Pro, Lensli Iphone 14 Pro, Canon EOS 400D makro fotoğraf makinası) kullanılarak çekildi. Fotoğraflar bilgisayara aktarıldı. İki farklı hekim bilgisayar ekranında, kullanılan ekipmandan habersiz ve birbirinden bağımsız şekilde FDI kriterlerine göre fotoğrafları değerlendirdi. IBM SPSS V23 programında verilerin istatistiksel analizi yapıldı. Doğru teşhislerin yüzdesi, altın standartla uyum, duyarlılık, özgüllük ve gözlemciler arası uyum gibi geçerlilik parametreleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Aim:The study aimed to evaluate the effectiveness of photographs taken with an iPhone 14 Pro, iPhone 14 Pro with a lens, and a Canon EOS 400D macro camera in diagnosing the quality of dental restorations based on FDI criteria. The results were compared to clinical visual examination. Materials and Methods:This study involved 185 anterior teeth with restorations from patients attending the clinic. Two dentists performed clinical examinations using FDI criteria, and their joint decision was accepted as the gold standard. Then, another dentist took photographs of the teeth using three different devices: an iPhone 14 Pro, an iPhone 14 Pro with a lens, and a Canon EOS 400D macro camera. These photographs were transferred to a computer and independently evaluated by two dentists unaware of the devices used. The dentists assessed the photos based on FDI criteria. Statistical analysis, including accuracy, sensitivity, specificity, and interobserver agreement, was conducted using IBM SPSS V23.