Ergenlik dönemi öncesi ve ergenlik dönemi sonrası kız çocuklarında yetenek tarama test ölçüm sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of talent screening test measurement results in pre-adolescent and post-adolescent girls
  1. Tez No: 903802
  2. Yazar: ELİF AYCAN ATAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırma, ergenlik döneminin fiziksel değişimlerinin, özellikle yetenek tarama testi sonuçları üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın katılımcıları, İsmil İmam Hatip Ortaokulu'nda görevli olan araştırmacı tarafından belirlenen örnekleme dayanarak seçilmiştir. Başlangıçta, 40 ergenlik dönemine girmemiş öğrenci ve daha sonra ergenlik dönemine girmiş 27 öğrenci (yaş 12,48±0,64 yıl, boy 153,15±7,73 cm ve vücut ağırlığı 49,21±13,40 kg) yetenek tarama testlerine tabi tutulmuştur. Çalışmada gençlik ve spor bakanlığı Türkiye sportif yetenek taraması ve spora yönlendirme programı protokolü uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, ergenlik döneminin yetenek tarama testi sonuçları üzerinde belirgin bir etkisi olduğunu göstermektedir. Ergenlik dönemine giren öğrencilerin boy, vücut ağırlığı, vki, pençe kuvvetleri ve sürat parametrelerindeki test sonuçları, ergenlik dönemine girmelerinden önceki sonuçlarına kıyasla istatistiksel olarak anlamlı bir artış göstermiştir (p˂0,05). Sonuç olarak, ergenlik döneminin psikomotor ve fiziksel değişimlerinin spora yönlendirme programlarının tasarımı ve uygulanmasında dikkate alınması önemli olacağı düşünülmektedir. Bu değişimlerin etkilerini anlamak, öğrencilerin potansiyellerini daha iyi değerlendirmesine ve eğitim stratejilerini buna göre şekillendirmesine yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effects of the physical changes during adolescence, particularly on the results of talent identification tests. The participants were selected based on a sample determined by the researcher, who is employed at İsmil İmam Hatip Middle School. Initially, 40 pre-adolescent students and later 27 students who had entered adolescence (age 12.48±0.64 years, height 153.15±7.73 cm, and body weight 49.21±13.40 kg) underwent talent screening tests. The study followed the protocol of the Ministry of Youth and Sports' Turkish Sports Talent Identification and Orientation Program. The findings indicated that adolescence has a significant effect on talent screening test results. Test outcomes for height, body weight, BMI, grip strength, and speed parameters showed statistically significant increases after the students entered adolescence compared to their pre-adolescent results (p˂0.05). In conclusion, it is suggested that the psychomotor and physical changes during adolescence should be considered in the design and implementation of sports talent orientation programs. Understanding the effects of these changes can help better assess students' potential and shape training strategies accordingly.