Kolorektal kanser cerrahisinde perioperatif nutrisyonun klinik sonuçlara ve hastaneye tekrar yatışa etkileri
The effects of perioperative nutrition on clinical outcomes and hospital readmission in colorectal cancer surgery
- Tez No: 903816
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZCAN DERE, PROF. DR. OKAY NAZLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma kolorektal kanser tanısı almış opere edilecek, Nutrisyon Risk Skorlaması-2002'de 3 ve üzeri puan alan hastalara operasyon öncesi 5-7 gün yüksek proteinli enteral nutrisyon destek ile immunonutrisyon içeren preparatların kullanılması sonucu iki grup arasındaki morbidite ve hastaneye tekrar yatışı üzerindeki farklılıkları ortaya koymak. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde Ocak 2021 ve Aralık 2022 tarihleri arasında kolon veya rektum kanseri tanısı alan, metastaik olmayan, özellikli beslenme ihtiyacı olmayan ameliyat edilecek olan 94 hastanın verileri prospektif olarak incelendi. Nutrisyonel Risk Skorlaması-2002 ile hastaların nutrisyonel durumu değerlendirilmiş olup 3 ve üzeri olan hastalar randomize olarak iki gruba ayrıldı. Bir gruba (n:47) preoperatif 5-7 gün yüksek proteinli enteral nutrisyon desteği ve yüksek proteinli diyet, diğer gruba (n:47) preoperatif 5-7 gün immunonutrisyon içeren enteral nutrisyon desteği ve yüksek proteinli diyet başlandı. Preoperatif, peroperatif ve postoperatif 30 gün hastalar takip edildi. Preoperatif boy, kilo, BMI, NRS-2002, neoadjuvan tedavi öyküsü, hemoglobin, albumin, prealbumin ve CRP değerleri kayıt altına alındı. Peroperatif hemoglobin, albumin, prealbumin, CRP, ASA skoru, operasyon prosedürü ve süresi kayıt altına alındı. Postoperatif dönemde hastenede kalış süresi, taburculuktan sonra 30 gün içerisinde hastaneye tekrak başvurusu, cerrahi komplikasyonlar ve nutrisyonel komplikasyonlar kayıt altına alındı. Çalışmaya 94 hasta dahil edildi, hastaların 47'si preoperatif dönemde immunonütrisyon, 47'si yüksek protein içeren enteral beslenme ürünü almıştır. Hastaların 67(%71,3)'si erkek, 27(%28,7)'sini kadın hastalar oluşturmaktadır. Yaş ortalaması 66,36±9,6 yıl, kilo ortalaması 69,44±11,79 kg, BMI 24,40±3,44 kg/m2 olmak üzere ortalama yaş açısından fark göstemekte ancak diğer demografik veriler açısından anlamlı bir fark bulunamamıştır. Hastaların preoperatif, peroperatif ve postopertif taburculuk günündeki albumin ortalamaları sırasıyla 40,56±4,39 g/L; 40,65±4,77 g/L; 33,54±4,6 g/L şeklindedir ve gruplar arasında anlamlı bir farklılık yoktur. Hastaların preoperatif, peroperatif ve postopertif taburculuk günündeki prealbumin ortalamaları sırasıyla 0,136±0,6 g/L; 0,12±0,05 g/L; 0,1±0,06 g/L şeklindedir ve gruplar arasında anlamlı bir farklılık yoktur. Hastaların preoperatif, peroperatif ve postopertif taburculuk günündeki CRP değeri ortalamaları sırasıyla 8,95±12,12 mg/L; 9,7±16,26 mg/L; 44±0,06 mg/L şeklindedir ve gruplar arasında anlamlı bir farklılık yoktur. Her iki grubun hastanede kalış süresi yüksek protein grubunda 8,95±6,14 gün ve immunonutrisyon grubunda 8,63±2,36 gün olup grupla arasında anlamlı bir farklılık yoktur. Postoperatif cerrahi komplikasyon (yara yeri enfeksiyonu, anastomoz kaçağı, solunum yolu enfeksiyonu, ileus), enteral nutrisyona bağlı komplikasyonlar (bulantı, kusma, dolgunluk hissi), hastaneye tekrar başvuru ve Clavien-Dindo skoru açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Bu çalışmada beslenme riski altında olan kolorektal kanser hastalarında perioperative verilen yüksek proteinli beslenme ile immunonütrisyon kullanımının, postoperatif cerrahi ve nutrisyonel komplikasyonlar, hastaneye tekrar yatış ve nutrisyon takibi için kullanılan biyokimyasal belirteçlerin (albumin, prealbumin) artışı üzerine anlamlı etkisi olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the differences in morbidity and hospital readmission between two groups of patients diagnosed with colorectal cancer who scored 3 or higher on the Nutritional Risk Screening-2002 scale and received 5-7 days of preoperative high-protein enteral nutrition support with immunonutrition-containing preparations. The data of 94 patients diagnosed with colon or rectal cancer without metastasis and no specific nutritional needs, who were scheduled for surgery between January 2021 and December 2022 at Muğla Sıtkı Koçman University Education and Research Hospital General Surgery Clinic, were prospectively analyzed. The nutritional status of the patients was evaluated using the Nutritional Risk Screening-2002, and those with a score of 3 or higher were randomly divided into two groups. One group (n=47) received preoperative 5-7 days of high-protein enteral nutrition support and a high-protein diet, while the other group (n=47) received preoperative 5-7 days of enteral nutrition support containing immunonutrition and a high-protein diet. The patients were followed up during the preoperative, intraoperative, and postoperative 30-day periods. Data on height, weight, BMI, NRS-2002, history of neoadjuvant treatment, hemoglobin, albumin, prealbumin, and CRP levels were recorded preoperatively. Perioperative hemoglobin, albumin, prealbumin, CRP levels, ASA score, operative procedure, and duration were recorded. Length of hospital stay, hospital readmission within 30 days after discharge, surgical complications, and nutritional complications were recorded during the postoperative period. A total of 94 patients were included in the study, with 47 patients receiving immunonutrition during the preoperative period, and 47 patients receiving high-protein enteral nutrition. Among the patients, 67 (71.3%) were male and 27 (28.7%) were female. The mean age was 66.36±9.6 years, and the mean weight was 69.44±11.79 kg. There was no significant difference in other demographic data. The mean albumin levels of the patients during the preoperative, perioperative, and postoperative discharge days were 40.56±4.39 g/L, 40.65±4.77 g/L, and 33.54±4.6 g/L, respectively, with no significant difference between the groups. The mean prealbumin levels during the preoperative, perioperative, and postoperative discharge days were 0.136±0.6 g/L, 0.12±0.05 g/L, and 0.1±0.06 g/L, respectively, with no significant difference between the groups. The mean CRP levels during the preoperative, perioperative, and postoperative discharge days were 8.95±12.12 mg/L, 9.7±16.26 mg/L, and 44±0.06 mg/L, respectively, with no significant difference between the groups. The length of hospital stay was 8.95±6.14 days in the high-protein group and 8.63±2.36 days in the immunonutrition group, with no significant difference between the groups. There was no statistically significant difference between the groups in terms of postoperative surgical complications (wound infection, anastomotic leakage, respiratory tract infection, ileus), enteral nutrition-related complications (nausea, vomiting, bloating), hospital readmission, and Clavien-Dindo score. In colorectal cancer patients at nutritional risk, the use of perioperative high-protein nutrition and immunonutrition did not have a significant effect on postoperative surgical and nutritional complications, hospital readmission, or the increase in biochemical markers (albumin, prealbumin) used for nutritional monitoring.