Polikistik over sendromunda nekroptozisin endometrial reseptivite üzerine etkisinin incelenmesi
- Tez No: 903817
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ UYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Histology and Embryology, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada metformin kullanan ve kullanmayan PKOS'lu kadınların endometrium örneklerinde nekroptozis belirteçleri olan RIPK1, RIP3, P-RIP3, P-RIP1, P-MLKL, MLKL, P62 düzeylerinin ve endometrial reseptivite belirteçleri olan HOXA10, LIF'in immünohistokimyasal teknik ile incelenerek bu sonuçların nekroptozis, metformin ve endometrial reseptivite arasındaki ilişkisini ortaya koymak, implantasyon ve infertilite üzerine etkisini araştırmak amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya 12 PKOS, 12 Kontrol, 12 Metformin kullanmış PKOS olmak üzere toplam 36 hasta dahil edilmiştir. Menstrüel siklusun 19-22. günleri arasında Pipelle alınan endometrial örneklerin histolojik ve immünohistolojik değerlendirme yapılacak kısmı %10 formalin çözeltisine konularak Histoloji ve Embriyoloji Laboratuvarına gönderilmiştir. BULGULAR: Nekroptozis, PKOS'lu kadınların endometriumunda artmış bulunurken metformin kullanan PKOS'lu kadınların endometriumunda daha az artmış bulundu. Endometrial reseptivite, PKOS'lu kadınların endometriumunda azaldı fakat metformin kullanmış PKOS'lu kadınların endometriumunda daha az azalmış bulundu. Nekroptozis ve endometrial reseptivite arasında paralel bir ilişki olabileceğini düşündürdü. SONUÇ: PKOS'lu kadınlarda artan infertilitenin bir nedeni de endometrium dokusundaki artmış nekroptozis olabilir. Metformin kullanmış PKOS hastalarında, kullanmayan PKOS hastalarına göre daha az nekroptozis görülmesi metforminin, bu yol üzerinden iyleştirici özellik gösterebileceğini düşündürmüştür. Ancak endometriumda artan nekroptozisin infertiliteye sebep olduğunu gösteren daha fazla sayıda hasta ve geniş kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır. ANAHTAR KELİMELER: PKOS, Nekroptozis, Metformin, Endometrial reseptivite
Özet (Çeviri)
AIM: This study aimed to investigate the levels of necroptosis markers RIPK1, RIP3, P-RIP3, P-RIP1, P-MLKL, MLKL, P62 and endometrial receptivity markers HOXA10, LIF in endometrial samples of PCOS women who used and did not use metformin using immunohistochemical techniques, to reveal the relationship between necroptosis, metformin and endometrial receptivity, and to investigate the effects of these results on implantation and infertility. MATERIALS AND METHODS: A total of 36 patients were included in the study, 12 PCOS, 12 Control, and 12 Metformin-using PCOS. The endometrial samples taken with Pipelle between the 19th and 22nd days of the menstrual cycle were placed in 10% formalin solution and sent to the Histology and Embryology Laboratory for histological and immunohistological evaluation. RESULTS: Necroptosis was found to be increased in the endometrium of women with PCOS, but less so in the endometrium of women with PCOS who used metformin. Endometrial receptivity was found to be decreased in the endometrium of women with PCOS, but less so in the endometrium of women with PCOS who used metformin. It suggested that there may be a parallel relationship between necroptosis and endometrial receptivity. CONCLUSION: One of the reasons for increased infertility in women with PCOS may be increased necroptosis in the endometrial tissue. The fact that less necroptosis was observed in PCOS patients who used metformin compared to PCOS patients who did not use it suggests that metformin may have a healing effect through this pathway.However, more patients and more comprehensive studies are needed to show that increased necroptosis in the endometrium causes infertility. KEYWORDS: PCOS, Necroptosis, Metformin, Endometrial receptivity