Farklı teknolojiler ile üretim yapan 3 boyutlu yazıcılarda kullanılan geçici kuron reçine materyallerinin renk stabilitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of color stability of temporary crown resin materials used in 3D printers producing with different technologies
- Tez No: 903815
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALTUĞ ÇİLİNGİR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Sabit protezlerin yapım aşamasında prepare edilmiş dişlerin korunması ve hasta konforunun sağlanabilmesi için tedavi bitirilene kadar geçici bir restorasyon kullanılması önemlidir. Geçici restorasyonlar ağızda kaldığı sürece yeterli dayanıklılığa sahip olmalı, estetik ihtiyacı karşılamalı, fonksiyon ve stabilizasyonu sağlamalı, çevre yumuşak dokuları korumalıdır. Geçici sabit restorasyonların hasta ağzında uzun süre kalması gerekebilir. İdeal olarak kabul edilen bir geçicinin üretim ve kullanım sonrasında rengi veya görünümü değişmemelidir. Geçici kuron yapımında kullanılan maddeler kimyasal yapılarından dolayı su absorbe etme eğilimindedir. Bu nedenle distile su, kahve, şarap gibi sıvılara belirli bir süre maruz kaldıklarında renkleri değişebilir. Geçici restorasyonlar yapılırken farklı malzeme ve yöntemler kullanılmaktadır. Reçine tipi ile renk stabilitesi arasındaki ilişkinin daha iyi anlaşılması, hekimin hastalar için en uygun malzemeyi seçmesine yardımcı olabilir. Bu nedenle reçineler ve kürleme ekipmanları hakkında daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Gelecekte dental materyallerin estetik ve mekanik özelliklerini iyileştirmek için yeni yöntemler üzerine araştırmalara devam edilmeli ve hastalara en yüksek kalitede bakım ve diş tedavisinden memnuniyet sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
During the construction of fixed prostheses, it is important to use a temporary restoration until the treatment is completed in order to protect the prepared teeth and to ensure patient comfort. Temporary restorations should be durable and aesthetic, provide function and stabilization, and protect the surrounding soft tissues as long as they remain in the mouth. Temporary fixed restorations may need to remain in the patient's mouth for a long time. An ideal temporary crown should not change color or appearance after production and use. The materials used in temporary crowns tend to absorb water due to their chemical structure. Therefore, their color may change when exposed to liquids such as distilled water, coffee, wine for a certain period of time. Different materials and methods are used when making temporary restorations. A better understanding of the relationship between resin type and color stability can help the dentist to choose the most suitable material for patients. This is why more research on resins and curing equipment is needed. In the future, research on new methods to improve the aesthetic and mechanical properties of dental materials should be continued to provide patients with the highest quality of care and satisfaction with dental treatment.