Heterohalkalı bileşiklerden yola çıkarak yeni sentetik aminoasitlerin eldesi
Obtaining new synthetic amino acids from heterocyclic compounds
- Tez No: 903866
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVHER GÜNDOĞDU HIZLIATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Heterohalkalı sentetik aminoasitler, yan zincirlerinde heterohalka yapısı içeren aminoasitlerdir. Heterohalkalı aminoasitlerin kullanımı, özellikle aminoasit türevlerinin ve peptitlerin sentezinde yaygındır. Sentetik aminoasitler, fonksiyonel monomerlerin sentezinde kullanılarak, çeşitli polimerik sistemlerin geliştirilmesinde önemli rol oynar ve gıda, tarım, çevre, biyomedikal uygulamalar gibi geniş bir yelpazede kullanılmaktadır. Bilim insanları, bu alandaki araştırmalarını sürekli olarak sürdürmekte ve günümüzde yeni sentetik aminoasitlerin sentezlenmesi için çeşitli çalışmalara devam etmektedir. Bu çalışmada, heterohalkalı aldehitlerden yola çıkarak Erlenmayer Kondenzasyonu sonucu oksazolon bileşikleri 9-metil-9H-karbazol-3-karbaldehit, 4-hidroksibenzaldehit, furan-2-karbaldehit ve tiyofen-2-karbaldehit elde edilmiştir. Bu bileşiklerin katalitik hidrojenasyonu ile yeni sentetik aminoasit türevi metil 2-benzamido-3-(9-metil-9H-karbazol-3-il)propanoat, metil 3-(4-asetoksifenil)-2-benzamidopropanoat, metil 2-benzamido-3-(furan-2-il)propanoat ve metil 2-benzamido-3-(tiyofen-2-il)propanoat bileşikleri sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları FT-IR ve 1H-NMR spektrofotometre cihazları ile aydınlatılmış ve yapılarıyla ilgili bulgular yorumlanmıştır
Özet (Çeviri)
Heterocyclic synthetic amino acids are special amino acids that contain a heterocyclic structure in their side chains. The use of these amino acids is particularly common in the synthesis of amino acid derivatives and peptides. Synthetic amino acids play a crucial role in the synthesis of functional monomers, contributing to the development of various polymeric systems. Consequently, they find applications in a wide range of fields including food, agriculture, environment, and biomedical applications. Scientists continually conduct research in this area and pursue various studies to synthesize new synthetic amino acids. In this study, oxazolone compounds 9-methyl-9H-carbazole-3-carbaldehyde, 4-hydroxybenzaldehyde, furan-2-carbaldehyde, and thiophene-2-carbaldehyde were obtained through the Erlenmeyer condensation starting from heterocyclic aldehydes. The catalytic hydrogenation of these compounds resulted in the synthesis of new synthetic amino acid derivatives: methyl 2-benzamido-3-(9-methyl-9H-carbazole-3-yl)propanoate, methyl 3-(4-acetoxyphenyl)-2-benzamidopropanoate, methyl 2-benzamido-3-(furan-2-yl)propanoate, and methyl 2-benzamido-3-(thiophene-2-yl)propanoate. The structures of the synthesized compounds were elucidated using FT-IR and 1H-NMR spectrophotometers, and the findings related to their structures were interpreted.