Investigation of different usage alternatives of biochar derived from biomass gasification for phosphorus recovery and as an adsorbent material
Fosfor geri kazanımı ve adsorban malzeme olarak biyokütle gazlaştırılmasından elde edilen biochar'ın farklı kullanım alternatiflerinin araştırılması
- Tez No: 903865
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE AYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasının amacı yeşil atık , arıtma çamuru , pirina ve bu malzemelerin karışımlarından elde edilen numunelerin gazlaştırma sonrasında oluşan küllerinin adsorban madde ve fosfor geri kazanımı açısından değerlendirilmesini içermektedir.Elde edilen küller bir takım aktifleştirme yöntemleriyle aktif karbon ve grafen oksit formlarına dönüştürülmüştür.Adsorban madde olarak kullanılacak bu malzemelerin etkinliğini belirlemek için bir deneysel veri analizi yöntemi olan BoxBehnken Design (BBD) kullanılmıştır. Bu deneysel veriler sonucunda en yüksek adsorpsiyon kapasitesi karışım grafen oksit (MGO) 1919.6 mg g-1 olduğu görülmüştür. Zaman, adsorban dozu ve pH etken parametreleri göz önünde bulundurulduğunda en yüzksek renk giderim verimi GW (%96.20) olarak bulunmuştur. Aynı numunelerde yapılan asitle çıkarma yöntemi ile Dikalsiyum fosfat ve diamonyum fosfat olarak fosfor geri kazanımı çalışmaları yapılmış olup verimleri değerlendirildiğinde; CaOH ile yapılan dikalsiyum fosfat olarak çöktürme işleminin fosfor geri kazanımında NH3 ile yapılan diamonyum fosfat olarak geri kazanımına kıyasla daha avantajlı olduğu görülmektedir. Yapılan deneysel çalışmalar sonucunda üretilen biyoçar, AC ve GO malzemelerinin adsorban madde olarak yüksek performans göstermesi ve bu malzemelerden sıvı ve katı formlarda fosfor geri kazanımının mümkün olmasıyla ilgili değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The focus of this research for a postgraduate thesis is to analyze ashes resulting from gasifying materials like green waste (GW), sewage sludge (SS) and olive pomace (OP) in the context of their suitability to be used as adsorbent materials and for recovering phosphorus. The resulting ash then gets activated into active carbon (AC) and graphene oxide (GO) forms through some methods. To assess these materials' potential for use as adsorbents Box-Behnken Design (BBD), an experimental design method, was employed. Experimental analyses have revealed that 1919.6 mg g-1 was the highest adsorption capacity ever recorded for mixing graphene oxide (MGO). Taking time, adsorbent dose and pH into account; green waste biochar (GWBC) had 96.20 % of color removal efficiency. Phosphorus recovery studies were carried out on the same samples by means of acid extraction method on dicalcium phosphate or diammonium phosphate (DAP) and when the efficiency was compared; it is shown that dicalcium phosphate precipitation using CaOH is more promising towards phosphorus recovery than DAP using NH3. As a result, from these experiments, an evaluation was made on how much better performing biochar (BC), AC and GO are as adsorbents with reference to phosphorus recovery possibilities.