Comparative analysis of large language models for code generation implications for ROS and Gazebo simulations
Kod üretimi için büyük dil modellerinin karşılaştırmalı analizi: ROS ve Gazebo simülasyonları için çıkarımlar
- Tez No: 903875
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE ILGAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapay Zeka Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, robotik uygulamalar için büyük dil modellerinin geliştirme sürecine olan potansiyel katkılarını, farklı modeller üzerinden üretilen kodların simülasyon performans analizini yaparak karşılaştırmalı bir şekilde araştırmıştır. Çalışma kapsamında basit navigasyon, nesne manipülasyonu gibi farklı robotik görevler tanımlanmış olup bu görevler için uygun senaryolar belirlenerek ROS uyumlu kod üretimleri büyük dil modelleri tarafından gerçekleştirilmiştir. Üretilen kodlar Gazebo simülasyon ortamında çalıştırılmış ve kaynak kullanımı ve simülasyon hızı metrikleri ile bu kodların görevi tamamlama başarıları karşılaştırılmıştır. Ayrıca, üretilen kodların okunabilirliği ve sürdürülebilirliği gibi nitel değerlendirmesi de gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma, büyük dil modellerinin robotik uygulama geliştirme süreçleri için potansiyel katkısını, kod yazma sürecini verim kaybı yaşamadan daha kısa sürede ve sistematik bir şekilde gerçekleştirerek göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study comparatively investigated the potential contributions of large language models to the development process for robotic applications by analyzing the simulation performance of codes generated by different models. Within the scope of the study, different robotic tasks such as basic navigation and object manipulation were defined and ROS-compliant code generation was performed by large language models by determining appropriate scenarios for these tasks. The generated codes were employed in the Gazebo simulation environment and their task completion success was compared in reference to resource utilization and simulation speed. Qualitative evaluation of the generated code, such as readability and maintainability, was also performed. This study demonstrated the aptitude of large language models for robotic application development processes by realizing the code writing process in a shorter time and in a systematic way without losing efficiency.