Semi-active suspension control design and analysis for different types of vehicles and road irregularities.
Farklı araç ve yol düzensizlikleri için yarı aktif süspansiyon kontrol tasarımı ve analizi
  1. Tez No: 903876
  2. Yazar: MERTCAN TEZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARAN ALİKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tezde süspansiyon tasarımı ve sürüş konforu değerlendirmesi yapılmıştır. İlk olarak, maliyet ve verimlilik dikkate alınarak uygun bir süspansiyon kinematik kurulumu ve kontrolcüleri araştırılmıştır. Literatür taramasından sonra, on/off ve skyhook sürekli kontrolcülere sahip yarı aktif MR süspansiyon kurulumunun kullanılmasına karar verilmiştir. MATLAB/Simulink ve AVL VSM, araç modelleri elde etmek ve iki araç tipi için iki tip yol düzensizliği altında yarı aktif on/off ve skyhook sürekli kontrollü araç süspansiyonunun davranışını görmek için kullanılmıştır. Parçacık sürüsü optimizasyon yöntemi, şasi ivmelenmesinin ortalama kareköküne göre süspansiyon parametrelerini optimize etmek için uyarlanmıştır. MATLAB/Simulink ile yapılan simülasyonlar üzerinden, dikkate alınan yol senaryolarında sürülen her iki araç tipi için optimum süspansiyon parametrelendirmesi yapılmıştır. Optimum kontrollere sahip süspansiyon sistemleri, kontrol performansı karşılaştırmasını değerlendirmek için AVL VSM'de uygulanmıştır. Sonuç olarak, literatüre katkıda bulunacağını düşündüğümüz birkaç sonuç sağlanmıştır. En iyi sürüş konforuna ulaşmak, yol senaryosuna dayalı parametrelendirmeyi dikkate alan simülasyon tabanlı optimizasyona bağlıdır. Ayrıca, lastiğin doğal sönümleme kabiliyetlerinin ve süspansiyon kinematiğinin süspansiyon tasarımında dikkate alınması gerekir. Yarı aktif kontrolcüler farklı araç tiplerine uygulandığında farklı performanslara sahiptir. Bu, bu tezin kapsamı olarak sürüş konforundaki iyileştirme sonuçlarının karşılaştırılmasıyla gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Suspension design and ride comfort evaluation is conducted in this thesis. First, a suitable suspension kinematic setup and its controllers are investigated by considering a tradeoff between cost and efficiency. After a literature survey, it is decided to use semi-active MR damper suspension setup with on/off and continuous skyhook controls. MATLAB/Simulink and AVL VSM vehicle simulation tools are used to obtain vehicle models and see the behavior of the semi-active on/off and continuous skyhook-controlled vehicle suspension under two types of road irregularities for two vehicle types. The particle swarm optimization method is adapted to optimize the suspension parameters according to the root mean square of chassis acceleration. The optimal suspension parametrization is done for both vehicle types driven in case of considered road scenarios over simulations with Simulink. The suspension systems with the optimal controls are implemented in AVL VSM to assess the control performance comparison. As a result, there are several outcomes provided which we think they contribute to the literature. Achieving the best ride comfort depends on the simulation-based optimization which considers parametrization based on the road scenario. Moreover, natural absorbing capabilities of tire and suspension kinematics are required to be considered in suspension design. The semiactive controllers have different performances when applied different types of vehicles. This is shown by comparing the improvement results on the ride comfort as the scope of this thesis.