Energy efficiency for residential buildings in Nigeria: Regulations' sufficiency and stakeholders' knowledge
Nijerya'da konut binaları için enerji verimliliği: Yönetmeliklerin yeterliliği ve paydaşların bilgisi
  1. Tez No: 903885
  2. Yazar: IBRAHIM AMINU LAWWAL
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. SİNEM KÜLTÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık, Planlama ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Binalarda enerji verimliliği, binalarda aydınlatma, ısıtma, havalandırma ve klima (HVAC) için daha az enerji kullanımıdır. Enerji verimli binalar küresel yeniliklerin ön saflarında yer alır ve paydaşlar binalarda enerji verimliliğini artırmaya devam edecek önlemler sağlama rolüyle sürekli olarak görevlendirilir. Bu tez, Nijerya'daki konut binaları için enerji verimliliği, düzenlemelerin yeterliliği ve paydaşların bilgisi üzerinedir. Nijerya bir Batı Afrika ülkesidir ve başkenti Abuja, mevcut ve yeni binaların bir karışımı olan hızla büyüyen bir kentsel şehirdir ve şu anda hızlı kentleşme ve şehre sürekli artan insan akınının bir sonucu olarak yüksek enerji tüketimi talebi yaşamaktadır. Bu hızlı kentleşmeye uyum sağlama arayışı, inşaat sırasında ülkenin bina yönetmeliği koduna uyulmaması/uyumluluk eksikliği nedeniyle genellikle enerji verimli olmayan kötü planlanmış binaların tasarımıyla sonuçlanmıştır. Çalışmalar, Abuja'daki binaların çoğunun konut binaları olduğunu ve bu konut binalarının çoğunun, özellikle yeni olanların, ülkenin Ulusal Bina Enerji Verimliliği Koduna uyulmadan tasarlandığını göstermiştir. Bu, enerji açısından verimli olmayan, kötü planlanmış binalarla sonuçlanır. Bu tez, önce Nijerya Bina Enerji Verimliliği Kanunu'nun yeterliliğini kontrol etmek ve ardından paydaşların enerji verimliliği konusundaki bilgilerini değerlendirmek için bir karşılaştırma ve anket metodolojisi kullanır. Nijerya'da enerji verimliliği için temel mevzuat olan Nijerya Bina Enerji Verimliliği Kanunu'nun, seçilen küresel kanunlarla - ABD ve AB enerji verimliliği kanunlarıyla - karşılaştırılmasından elde edilen bulgular, Nijerya Bina Enerji Verimliliği Kanunu'nun, ABD ve AB enerji kanunlarında yer alan enerji ve enerji verimliliği için uyum mekanizması için tüm asgari gereklilikleri içerdiği için yeterli olduğunu ortaya koymaktadır. Ancak, Nijerya Enerji Verimliliği Kanunu'nun uygulanması ve uyumu zayıftır. Bunun nedeni, ABD ve AB enerji kanunlarının zorunlu olduğu kanunlara kıyasla kanunun uygulanması için sıkılığın gönüllü nitelikte olmasıdır. Paydaşların enerji verimliliği konusundaki bilgisine ilişkin önemli bulgu, mimarların/mühendislerin ve müteahhitlerin iyi enerji verimliliği bilgisine sahip olduğunu, kullanıcıların enerji verimliliği bilgisinin ise zayıf olduğunu ortaya koymaktadır. Bu nedenle, kullanıcıların bilgisini geliştirmek için bir önlem olarak, hükümetin kullanıcıları enerji açısından verimli bir binaya sahip olmanın faydaları konusunda eğitmek için daha fazla kamuoyu farkındalığı politikası oluşturması gerekir. Nijerya Bina Enerji Verimliliği Kanunu'nun kötü uygulanmasını azaltmak için bir gelecek projeksiyonu olarak, Nijerya Bina Enerji Verimliliği Kanunu'nun katılığının ABD ve AB enerji verimliliği kanunları gibi zorunlu hale getirilmesi gerekir. Çalışma, Nijerya'daki konut binalarında enerji verimliliği eksikliğiyle ilişkili olası sorunları azaltmak için yenilenebilir enerji kaynakları ve pasif ve aktif tasarım tekniklerinin iyi bir karışımıyla tasarlanmış daha yeşil binaların konut binaları için benimsenmesi gerektiğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
Energy efficiency in buildings is the use of less energy for lighting, heating, ventilating and air conditioning (HVAC) in buildings. Energy-efficient buildings are at the forefront of global innovations and stakeholders are continually tasked with the role of providing measures that will continue to enhance energy efficiency in buildings. This thesis is on energy efficiency for residential buildings in Nigeria, regulations' sufficiency and stakeholders' knowledge. Nigeria is a West African country and its capital Abuja, a fast growing urban city with a mix of existing and new buildings, is currently experiencing high demand for energy consumption as a result of the rapid urbanization and continuous increase in the influx of people into the city. The quest to accommodate this rapid urbanization has resulted in the design of poorly planned buildings which are often not energy efficient due to the lack of adherence/compliance to the building regulation code of the country during construction. Studies have shown that the majority of the buildings in Abuja are residential buildings and most of these residential buildings especially the new ones are designed without adhering to the National Building Energy Efficiency Code of the country. This results in poorly planned buildings that are not energy efficient. This thesis uses a comparison and survey methodology to first check the sufficiency of the Nigeria Building Energy Efficiency Code and then to assess stakeholders' knowledge on energy efficiency. Findings from the comparison of the Nigeria Building Energy Efficiency Code which is the principal legislation for energy efficiency in Nigeria with the selected global codes – the US and EU energy efficiency codes reveal that the Nigeria Building Energy Efficiency Code is sufficient because it contains all the minimum requirements for energy and compliance mechanism for energy efficiency captured in the US and EU energy codes. However, the implementation and compliance to the Nigeria Energy Efficiency Code is weak. This is due to the voluntary nature of the stringency for enforcement of the code compared to US and EU energy codes that are mandatory. The major finding on stakeholders' knowledge of energy efficiency reveals that architects/engineers and contractors have good energy efficiency knowledge, while the energy efficiency knowledge of users is poor. Therefore, as a measure to improve the knowledge of users, the government needs to raise more public awareness policies to educate users on the benefit of having an energy-efficient building. As a future projection to curtail poor implementation of the Nigeria Building Energy Efficiency Code, the stringency of the Nigeria Building Energy Efficiency Code needs to be made mandatory just like the US and EU energy efficiency codes. The study recommends that renewable energy sources and greener buildings designed with a good blend of passive and active design techniques need to be adopted for residential buildings to mitigate the likely problems associated with lack of energy efficiency in residential buildings in Nigeria.