Türkiye'de maden suyu üretimi ve tüketici davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of mineral water production and consumer behavior in Turkey
  1. Tez No: 903892
  2. Yazar: GÖNÜL ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Türkiye, coğrafi konumu, bünyesindeki volkanik ve tektonik arazilerin varlığı sebebiyle toplamda 1300 adet şifalı ve mineralli sıcak ve soğuk su kaynağına ev sahipliği yapmaktadır. Mineralli sular grubunda değerlendirilen maden suları sağlık açısından faydalı çok fazla değerli minerali de bünyesinde taşır. Maden suları kas ve iskelet sistemimizden, kalp sağlığımıza, cilt sağlığımızdan saç ve diş sağlığımıza kadar vücudumuza sayısız fayda sağlamaktadır. Araştırma kapsamında ortaya çıkan veriler tüketicilerin çoğunluğunun (%82,81) maden suyunu sindirime yardımcı olduğu için tükettiğini kanıtlamaktadır. Yapılan araştırmalar sağlık için kullanımının yanı sıra gastronomi, kozmetik, temizlik gibi birçok alanda da bu mucizevi içecekten yararlanıldığını göstermektedir. Kullanımı çok eskilere dayanan maden suyu bugün Avrupa'da kişi başı yıllık 100-150 litre civarında tüketilirken Türkiye'de bu tüketim ne yazık 13,5 litre civarındadır. Maden suyu konusunda tanıtım ve reklam faaliyetlerinin yetersiz olması, tüketicilerde bu konuda farkındalığın oluşmamış olması Türkiye'de tüketim azlığının en önemli sebepleri arasında yer almaktadır. Maden suyu Türkiye için önemli bir ticaret kaynağıdır. TUİK'in 2024 dış ticaret verilerine göre tabii mineralli içme suları (aromalı) ve tabii mineralli içme suları 2024 yılı 4 aylık ihracat ve ithalat değerleri karşılaştırıldığında Türkiye'nin bu sektörde 12.256.637 dolar dış ticaret fazlası olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Türkiye, günlük 65 milyon litre maden suyu üretim potansiyeline sahip olmasına rağmen, ne yazık ki sahip olduğu bu kaynakların sadece %2'sini kullanmaktadır. Üretim teşviklerinin yeterli düzeyde olmaması, KDV konusunda yaşanılan sıkıntılar, pazarlama sorunları, maden suyu konusunda tüketici talebinin yetersizliği gibi sorunlar firmaların yeterli düzeyde üretim yapamamalarına sebep olmaktadır. Bu çalışma üretici-tüketici her yönüyle değerlendirdiği ve maden suyunu bir bütün olarak ele aldığı için önemlidir.
Özet (Çeviri)
Türkiye is home to a total of 1300 healing and mineral hot and cold water springs due to its geographical location and the presence of volcanic and tectonic lands. Mineral waters, which are considered in the mineral water group, contain many valuable minerals that are beneficial for health. Mineral waters provide countless benefits to our bodies, from our muscular and skeletal systems to our heart health, from our skin health to our hair and dental health. The data obtained within the scope of the research prove that the majority of consumers (82.81%) consume mineral water because it helps digestion. Research shows that in addition to its use for health, this miraculous drink is also used in many areas such as gastronomy, cosmetics and cleaning. While mineral water, whose use dates back to ancient times, is consumed around 100-150 liters per person per year in Europe, unfortunately this consumption is around 13.5 liters in Turkey. Insufficient promotion and advertising activities about mineral water and lack of awareness among consumers about this issue are among the most important reasons for low consumption in Turkey. Mineral water is an important trade resource for Türkiye. According to TUIK's 2024 foreign trade data, when the 4-month export and import values of natural mineral drinking water (flavored) and natural mineral drinking water in 2024 are compared, it is concluded that Turkey has a foreign trade surplus of 12,256,637 dollars in this sector. Although Turkey has a daily mineral water production potential of 65 million liters, unfortunately it uses only 2% of these resources. Problems such as inadequate production incentives, problems with VAT, marketing problems, and insufficient consumer demand for mineral water cause companies to be unable to produce at a sufficient level. This study is important because it evaluates every aspect of the producer-consumer and considers mineral water as a whole.