Hans-Georg Gadamer'in oyun anlayışı
Hans-Georg Gadamer's understanding of play
  1. Tez No: 903964
  2. Yazar: EFRUZE ESRA ALPTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. SONGÜL DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Gadamer pratik felsefesini diyalogla kurar. Ancak diyaloğu bir oyun olarak tanımlar. Hayata dokunan ve insanın anlama deneyimini kavramaya çalışan felsefi arayışı, oyunun ontolojisini tasarladığı bir kurama dönüşür. Bu kuramı inşa ederken gelenek ve dilden beslenir, felsefi bir çok perspektifle bir çarpışmaya girer. Oyunun araçsallaştırılmasına karşı çıkarak, oyunu bizatihi bir amaç olarak algılar. Kendinde bir şey olarak algılanan oyun yaklaşımı, oyuna dair derinlikli düşünme imkanını açar. Oyuna dair derinlikli düşünme, insani oyunun da derinliğinin ve zenginliğinin artmasına olanak verir. İnsani oyunun durumu, kamusallığı da etkiler. Çünkü içinde var olduğumuz oyun alanı en temel özelliğinden birisi etkileşimselliktir. Bu etkileşimselliği etik bir perspektiften yeni bir anlam atayışı ile restore etmek imkanı da Gadamer'in oyun anlayışında mevcuttur. Bu çalışmada Gadamer'in oyun anlayışı merkeze alınarak, oyun anlayışının hem teorik olarak kendinden öncekiler ve sonrakilerle nasıl bağlandığı hem de pratik hayatta kamusal alana nasıl bir perspeftifle yansıyabileceği çözümlenecektir.
Özet (Çeviri)
Gadamer builds his practical philosophy through dialog. However, he defines dialog as a game. His philosophical quest, which touches life and tries to grasp the human experience of understanding, turns into a theory in which he designs the ontology of play. While building this theory, he draws on tradition and language, and enters into a collision with many philosophical perspectives. He opposes the instrumentalization of play and perceives play as an end. The approach to play perceived as something in itself opens up the possibility of thinking deeply about play. Reflection on play allows for an increase in the depth and richness of human play. The state of human play also affects publicness. Because one of the most fundamental characteristics of the playground we exist in is interactivity. The possibility of restoring this interactivity with a new search for meaning from an ethical perspective is available in Gadamer's understanding of play. In this study, Gadamer's understanding of play will be taken as the center, and it will be analyzed how the understanding of play is theoretically connected with its predecessors and successors and how it can be reflected in the public sphere in practical life.