Migrant influence on urban spaces: The case of Taksim Square in İstanbul
Göçmenlerin kentsel mekânlar üzerindeki etkisi: İstanbul Taksim Meydanı örneği
  1. Tez No: 903981
  2. Yazar: DINA ALWAHEIDI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA YAYLALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Göç, ekonomik fırsatlar, güvenlik ve kişisel özgürlük gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanan ve giderek büyüyen küresel bir endişe kaynağıdır. Kentsel kamusal alanlar, etkileşim, ifade ve topluluk oluşturma fırsatları sunarak sosyal ve kültürel yaşam için çok önemlidir. Bireylerin kendilerini ifade etmelerine, grup kimliklerini güçlendirmelerine, tanınma arayışına girmelerine ve görülme ve duyulma şansına sahip olmalarına yardımcı olurlar. Bu araştırma, özellikle İstanbul'a odaklanarak göçün kamusal alanların kullanımı ve tasarımı üzerindeki etkisini incelemektedir. Göçmenlerin kamusal alanları kullanma ve anlama biçimlerini keşfederek, bu çalışma göçün kentsel peyzajları nasıl değiştirdiğinin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Araştırma, kullanım kalıplarındaki değişiklikler, kültürel uygulamalar ve entegrasyon potansiyeli de dahil olmak üzere, göçmen faaliyetlerinin kamusal alanlar üzerindeki doğrudan ve dolaylı etkilerini inceleyecektir. Mülakatlar, gözlemler ve anketler dahil olmak üzere nitel ve nicel yöntemlerin bir kombinasyonu yoluyla araştırma, hem göçmenlerin hem de uzun süreli sakinlerin deneyimleri hakkında veri toplayacaktır. Bulgular, şehir planlamacıları ve politika yapıcılar için farklı nüfusların ihtiyaç ve isteklerini karşılayan daha kapsayıcı ve misafirperver kamusal alanların nasıl oluşturulacağına dair öneriler geliştirmek için kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Migration is a growing global concern, with millions of people migrating for various reasons such as better lives, economic opportunities, security, protection, and freedom. Public spaces play a crucial role in urban life, affecting the social, economic, physical health, and psychological dimensions of residents. They help individuals express themselves, strengthen group identities, seek recognition, and have the chance to be seen and heard. This research aims to enhance understanding of the utilization of resources by immigrants and their impact on public open spaces. The case study of public open spaces in Istanbul will be examined to understand how immigrants use these spaces and how they influence urban design. Public spaces are subject to various migrant nationalities, as they practice their daily lives through work, shopping, and entertainment, highlighting the direct and indirect impact on the urban landscape. The main objective of this research is to study the impact of migration on urban space and migrant influence on urban design, focusing on the experiences and repercussions of these public open spaces on all users. After collecting data and results from the study and analysis of the case study of public open spaces, methods will be proposed to integrate immigrants in shaping urban construction of public spaces and their use.