Sürdürülebilir dijital inovasyon öncülleri: Nicel bir analiz
Anticipators of sustainable digital innovation: Aquantitative analysis
- Tez No: 903982
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüzde neredeyse her alanda karşımıza çıkan dijitalleşme, endüstriyel üretim yöntemlerinde köklü değişiklikleri zorunlu hale getirdi. Kullanıcı deneyimleri ile değişen talepler, kaynak kısıtlamalarının, sürdürülebilirliğin, bilgiye ulaşmanın ve bilgi güvenliğinin öneminin arttığı, yetişmiş işgücü ihtiyacının zirveye çıktığı bir dönemden geçiyoruz. İçinde bulunduğumuz bu dönem şirketlerin dijitalleşmedeki yeniliklerine bağlı olarak maliyeti düşürmek, kaliteyi arttırmak, yüksek kar ve yüksek müşteri memnuniyeti elde etmek gibi faktörler büyük ölçüde öncelik haline gelmiştir. Bu çalışmada günümüz dijital stratejilerinin, bilgi teknolojilerindeki yenilikçi girişimlerin dijital inovasyonuna etkisi ve dijital organizasyonların sürdürebilirliğine katkısı incelenerek değerlendirilmiştir. Mevcut çalışmanın amacı teknolojiye uyum eğiliminin, IoT'nin ve dijital platformların, sürdürülebilir dijital inovasyon üzerindeki etkisini araştırmaktır. Çalışmamızda bahsedilen değişkenler için yapılan analizde, Nicel araştırma yöntemi kullanılmış olup, bu araştırma BT tabanlı iş yapan kurumların BT biriminde ya da BT ile doğrudan ilişkili olan birimlerinde çalışanlar ile yapılmıştır. Bu çalışma dijitalleşmenin farklı boyutlarının birbirleriyle ve Sürdürülebilir Dijital İnovasyon ile nasıl ilişkili olduğunu anlamamıza katkıda bulunmuştur. Bu bulgular, dijital dönüşüm süreçlerinde bütüncül bir yaklaşımın benimsenmesi gerektiğini ve özellikle IoT'nin dijital inovasyonun sürdürülebilirliğinde önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Bu sonuçlar hem akademik araştırmalar hem de dijital stratejilerin geliştirilmesi açısından önemli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Digitalization, which we encounter in almost every field today, has made radical changes in industrial production methods mandatory. We are going through a period where changing demands with user experiences, resource constraints, sustainability, access to information and information security are increasing in importance, and the need for a trained workforce is at its peak. In this period we are in, factors such as reducing costs, increasing quality, achieving high profits and high customer satisfaction have become priorities due to companies' innovations in digitalization. In this study, the impact of today's digital strategies on the digital innovation of innovative initiatives in information technologies and their contribution to the sustainability of digital organizations were examined and evaluated. The aim of the current study is to investigate the impact of the tendency to adapt to technology, IoT and digital platforms on sustainable digital innovation. Quantitative research method was used in the analysis for the variables mentioned in our study, and this research was conducted with employees in the IT unit or units directly related to IT of institutions doing IT-based business. This study has contributed to our understanding of how different dimensions of digitalization relate to each other and to Sustainable Digital Innovation. These findings show that a holistic approach should be adopted in digital transformation processes and that IoT, in particular, plays an important role in the sustainability of digital innovation. These results provide important implications for both academic research and the development of digital strategies.