Omar Khayyam a shattered truth: His influence on Western literature and culture
Omar Hayyam parçalanmış bir gerçek: Batı edebiyatı ve kültürüne etkileri
  1. Tez No: 903986
  2. Yazar: NAYEB GHODRAT GOJAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN BOŞNAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Çağdaş dönemde Ömer Hayyam ve onun Rubaileri bir fenomen olarak birçok aydın ve bilim adamının ilgisini çekmiştir. Hayyam araştırması iki temel üzerine kuruludur; Bir yandan, bir düşünürün ilmî, felsefî ve kelâmî risalelerine atıfta bulunarak, İslâmî çevrenin dinî-ilmî ve kültürel bağlamında öne çıkmaktadır. O, açık bir görüşüne sahip, çok sevilen, güvenilir bir tektanrıcıdır. Öte yandan Hayyam, çoğu tarihsel ve belgesel kesinlikten yoksun olan atfedilen dörtlükler dahil edildiğinde şüpheci, nihilist, materyalist ve perişan bir düşünür olarak gösterilir. Birkaç düşünce ekolünü oluşturan veya pekiştiren ikinci yaklaşım, Hayyam'ın dörtlüklerini Batı edebiyatına sokarak ve Edward FitzGerald'ın serbest çeviri ve çeviri manipülasyonları yoluyla doruk noktasına ulaştı. Hayyam hakkındaki çelişkili görüşler nedeniyle, her görüşün savunucuları, iddialarını desteklemek için tarihin her yönünü araştırmaya çalışmışlardır. Bu nedenle, bu araştırma aynı zamanda saygın bilimsel ve güvenilir kaynaklara dayanarak, gerçek Hayyam'ı tartışmalı bakış açılarının çalkantılı dalgasından nispeten ayırmaya ve onun entelektüel ve bilimsel karakterini ortaya çıkarmaya çalışmaktadır. Buna göre Hayyam'a Asya, İslam ve Pers toplumunun bir üyesi olarak uygun bir konum verilir. Bu araştırma aynı zamanda Doğu Hayyam'ın iddialarıyla ilgili dörtlüklerin İslami Gnostisizm ve tasavvuf çerçevesinde nasıl yorumlandığını ve ortaya konduğunu da incelemektedir.
Özet (Çeviri)
In the contemporary era, Omar Khayyam and his Rubaiyyat have garnered the interest of several intellectuals and scholars as a phenomenon. Khayyamology is based on two pillars; On the one hand, it highlights a thinker in the Islamic milieu's religious-scientific and cultural context by citing his scientific, philosophical, and theological treatises. He is a well-liked, credible monotheist with a straightforward worldview. On the other hand, Khayyam is demonstrated as a skeptic, nihilist, materialist, and wandering thinker when attributed quatrains are included, most lacking historical and documentary certainty. The latter approach, which formed or reinforced several schools of thought, reached its pinnacle by introducing Khayyam's quatrains into Western literature and via Edward FitzGerald's free translation and translation manipulations. Due to the contradictory views on Khayyam, proponents of each viewpoint have endeavored to research every aspect of history to bolster their claims. Therefore, by relying on reputable scientific and credible sources, this research also attempts to separate the real Khayyam from the tumultuous waves of controversial viewpoints and relatively unveil his intellectual and scientific character. Accordingly, Khayyam is appropriately positioned as a member of Asian, Islamic, and Persian society. This research also scrutinizes how quatrains related to the assertions of Eastern Khayyam are interpreted and demonstrated within Islamic Gnosticism and Sufism contexts.