A comparitive study of Omar Khayyam's poetry and the poetry of Percy Bysshe Shelley
Ömer Hayyam'ın şiiri ile Percy Bysshe Shelley'nin şiirinin karşılaştırmalı bir çalışması
  1. Tez No: 690017
  2. Yazar: ABDULKADHIM AJAJ HAMEED AL-BUJASIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALI MOHAMMADI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, English Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Ömer Hayyam, Edward FitzGerald tarafından da çevrilen Rubaiyat'ın yazarı ünlü bir Fars şairi olarak kabul edilir. Öte yandan İngiliz Romantik şair Percy Bysshe Shelley, 19. yüzyılın en saygın ve etkili şairlerinden biriydi. Bu iki şairin şiirleri insanı ve dolayısıyla dünyayı değiştirmeyi amaçlar. Seçkin şiirleri, uçsuz bucaksız bir hayal gücü ve güzellik uyandıran estetik özellikleriyle dünya edebiyatını zenginleştirmiştir. Bu çalışmada doğayı bir ilham, hayal, yücelik ve zevk kaynağı olarak sunan şiirlerinin yanı sıra yaşam ve ölüm hakkındaki felsefelerine genel bir bakış sunmaya çalıştım. Shelley ve Hayyam doğa ile eşsiz bir bağ kurarlar. Şiirlerini doğa, hayal gücü ve şiirsel motivasyonun temel direkleri olarak aşk temalarıyla süsleyerek Doğa Ana'ya yakından bağlı hissettiler. Ek olarak, şiirleri, çevreleri ve felsefi eğilimleri hakkında derin bir farkındalıkla doludur. Anavatanları olan İran ve İngiltere'deki güzel doğa, evrensel şaheserler yaratmaları için onlara ilham verdi.Hayyam ve Shelley sadece şair değil, gerçek hazzın, anlamlı yaşamın ve deyim yerindeyse gerçeğin habercileridir.
Özet (Çeviri)
Omar Khayyam is considered a renowned Persian poet, the writer of Rubaiyat, which was also translated by Edward FitzGerald. On the other hand, Percy Bysshe Shelley, the British Romantic poet, was one of the most highly regarded and influential poets of the 19th century. The poetry of these two poets aims to change humans and, by extension, the world. Their exclusive poems have enriched world literature with their aesthetic features arousing immense imagination and beauty. In this study, I attempted to provide an overview of their poems, presenting nature as a source of inspiration, imagination, sublimity, and pleasure, as well as their philosophy about life and death. Shelley and Khayyam set up a unique bond with nature. They felt closely connected to Mother Nature, embellishing their poetry with themes of nature, imagination and, love as the main pillars of poetic motivation. Additionally, their poetry is replete with a profound awareness of their environment and philosophical tendencies. The beautiful nature in both their homelands, Iran and England, inspired them to create universal masterpieces. Khayyam and Shelley are not simply poets, rather, messengers of genuine delight, meaningful life, and truth, so to speak.