Perception of customers towards the introduction of Islamic banking to Ghana
Gana'da İslami bankacılık'ın girişine yönelik müşterilerin algısı
- Tez No: 903989
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OMAR KACHKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı Gana'daki müşterilerin İslami bankacılığa (IB) ilişkin algılarını tespit etmektir. Çalışma, Müslüman olmayan bir Sahra Altı Afrika ülkesi olarak Gana'da tanıtılacak davranışsal niyetleri araştırmayı amaçlıyor. Müşteri davranışlarının değerlendirilmesinde sıklıkla kullanılan planlı davranış teorisi (TPB), önerilen modelin temelini oluşturmaktadır. Bu teori, tüketicilerin niyetlerini etkileyen davranış, normlar ve kontrolle ilgili inanç yapılarından oluşur. Anket kendi kendine uygulanabilecek şekilde tasarlandı. Kendi kendine yönetilen yapılandırılmış anketin sonuçları, bankacılık müşterilerinin Gana'da IB'yi benimsemeye yönelik algılarını araştırmak amacıyla 312 katılımcıdan bilgi toplamak için kullanıldı. Betimsel tekniğin yürütülmesinde SPSS Amos ve kısmi en küçük kareler yapısal eşitlik modellemesi (PLS-SEM) kullanılmıştır. Yapılandırılmış model kabul edilebilir yüksek bir uyum iyiliği indeksi göstermektedir, veriler istatistiksel modelle tutarlıdır, ölçüm modeli ölçümü yeterince iyi bir geçerliliğe ve güvenilirliğe sahiptir, Standartlaştırılmış Ortalama Karesel Değerler (SRMR) eşiğin altında olduğu için kabul edilebilirdir. ve üç yordayıcının tümü olumlu ve anlamlı bulunduğunda, Gana'daki bankacılık müşterilerinin IB'ye yönelik tutumu, onların uygulamaya geçirildiğinde onu kullanmaya yönelik davranışsal niyetlerini önemli ölçüde etkiledi. Benzer şekilde her üç bileşenden de öznel normların anlamlı ve pozitif olduğu, son olarak algılanan davranış kontrolünün ise pozitif ve anlamlı olduğu bulunmuştur. Tutum, tüketicilerin IB'yi kullanma niyetini belirleyen en hayati karar unsuru gibi görünmektedir ve aynı zamanda en yüksek performans değerine sahiptir, bunu öznel normlar ve algılanan davranış kontrolü takip etmektedir. Bununla birlikte algılanan davranışsal kontrolün performansı subjektif normlardan daha yüksekti; bu da daha fazla bankacılık tüketicisini IB kullanmaya motive etmek için daha fazla farkındalığın yaratılması gerektiği anlamına geliyor.
Özet (Çeviri)
This study aims to ascertain customers' perceptions concerning Islamic banking (IB) in Ghana. As a non-Islamic Sub-Saharan African nation, the study intends to investigate the behavioral intentions introduced to Ghana. The theory of planned behavior (TPB), frequently used in customer behavior evaluation, is the foundation of the suggested model. This theory consists of belief structures related to behavior, norms, and control that influence consumers' intentions. The questionnaire was designed to be self-administered. The results of the self-administered structured questionnaire were employed to gather information from 312 respondents to investigate banking customers' perceptions of embracing IB in Ghana. SPSS Amos and partial least squares structural equation modeling (PLS-SEM) were utilized in conducting the descriptive technique. The model structure shows an acceptable high goodness-of-fit index, and the data is consistent with the statistical model; the measurement model measurement had a good enough validity and reliability, and the Standardized Mean Square Values (SRMR) were acceptable because it was below the threshold. All three predictors were found positive and significant; the attitude of banking customers in Ghana towards IB significantly impacted their behavioral intention to use it when introduced. Similarly, subjective norms were found to be significant and positive, and lastly, perceived behavior control was found to be positive and effective from all three components. Attitude is the most vital deciding element of the consumer's intention to use IB, and it also has the highest performance value, followed by subjective norms and perceived behavior control. Nevertheless, the performance of perceived behavioral control was more elevated than subjective norms, which means more awareness must be created to motivate more banking consumers to use IB when introduced.