Examining the effectiveness of influencer marketing: the impact of influencer marketing on consumer brand engagement in Tunisia
Etkılı ınfluencer pazarlamasının incelenmesı: Influencer pazarlamanın Tunus'takı tüketıcı marka etkıleşımıne etkısı
  1. Tez No: 956767
  2. Yazar: RAYHANE TRIMECH
  3. Danışmanlar: Dr. AYŞE ASLI BOZDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Tunus'taki şirketlerin pazarlama stratejilerine ve iletişim politikalarına etkileyicilerin son zamanlarda dahil edilmesi, giderek daha rekabetçi ve küreselleşen bir ekonomiden kaynaklanmakta olup, bu etkileyicilerin Tunuslu tüketicilerin farklı markalarla etkileşimlerini artırmadaki katkıları hakkında sorular doğurmaktadır. Şirketlerin, etkileyicilerin müşteri kazanma çabasındaki ve markayla etkileşimlerindeki katkısını anlaması çok önemlidir. Bu araştırma, Planlı Davranış Teorisi'ni benimseyerek markaya olan tüketici bağlılığını etkileyen temel faktörleri analiz etmeyi amaçlamaktadır. Tüketici bağlılığı üzerindeki etkisi incelenen dört faktör: güvenilirlik, çekicilik, uzmanlık ve gerçekliktir. Nicel bir yaklaşım kullanılarak, sosyal medyada en az bir etkileyiciyi takip eden 250 Tunuslu tüketiciden veri toplanmıştır. Araştırmada Yapısal Eşitlik Modelleme (SEM) ve Doğrulayıcı Faktör Analizi (CFA) kullanılarak araştırma hipotezleri incelenmiş ve değişkenler arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. Bulgular, dört niteliğin de tüketici-markası etkileşimini önemli ölçüde etkilediğini, ancak farklı yoğunluklarla tesir ettiğini ortaya koymaktadır. Bulgular, etkileyicilerin duygusal bağlar kurmada etkili olduğunu, ancak güvenilirlik ve uzmanlığın uzun vadeli davranışsal bağlılığı, örneğin tekrar satın alma ve sadakat gibi, artırmak için geliştirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Çekicilik kritik bir faktör olarak öne çıkmış ve fiziksel çekiciliğin güvenilirlik algılarını artırdığı halo etkisini vurgulamaktadır. Gerçeklik de tüketici güvenini sürdürmede önemli bir unsur olarak tanımlanmış ve etkileyicilerin şeffaflık ve anlamlı etkileşimlere öncelik vermeleri teşvik edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The recent introduction of influencers into the marketing strategies and communication policies of companies in Tunisia, motivated by an increasingly competitive and globalized economy, raises questions about the contribution of these influencers to promoting the engagement of Tunisian consumers towards different brands. It is crucial for companies to know the contribution of influencers in the quest for customers and their engagement with the brand. This research aims to analyze the essential factors that have an impact on consumer commitment to the brand by adopting the Theory of Planned Behavior. Four factors were examined for their impact on consumer commitment to the brand: trustworthiness, attractiveness, expertise, and authenticity. Using a quantitative approach, data were collected from 250 Tunisian consumers who follow at least one influencer on social media. The research employed Structural Equation Modeling (SEM) and Confirmatory factor analyzes (CFA) for the analysis in examining the research hypothesis along with analyzing the relationships among variables. The findings revealing that all four attributes significantly influence consumer-brand engagement, albeit with varying intensities. The findings highlight that while influencers effectively create emotional connections, trustworthiness and expertise require enhancement to foster long-term behavioral engagement, such as repeat purchases and loyalty. Attractiveness emerged as a critical factor, underscoring the halo effect, where physical appeal enhances perceptions of credibility. Authenticity was also identified as pivotal in sustaining consumer trust, with influencers encouraged to prioritize transparency and meaningful interactions.