Genel müzik eğitiminde sıklıkla kullanılan marşların armonik analizleri ve orkestralamaları
Harmonic analysis and orchestration of marches that are commonly used in general music education
  1. Tez No: 903997
  2. Yazar: GÜRAY ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER BİLGEHAN SONSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müze Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada, genel müzik eğitiminde sıklıkla kullanılan marşlar ele alınmıştır. Bu doğrultuda öncelikle marş kavramı ele alınmış, öğretmenlere sunulan görüş formu neticesinde müzik dersleri ile milli bayram ve benzeri etkinliklerde sıklıkla kullanılan Türk marşları listelenmiştir. Listelenen marşların; toplumsal değer yargıları, milli birlik beraberlik, vatan sevgisi ve diğer milli his taşıyan konular üzerindeki önemine değinilmiştir. Bu kapsamda ilgili konular üzerinde etkili olan marşların öğretilmesinin müzik eğitimi ile yapılabileceği ve bu durumun ise müzik öğretmenleri tarafından sağlanabileceği belirtilmiştir. Verilen bilgiler ışığında marşların öğretilme aşamasında yaşanılan birtakım problemler ilgili araştırmalar neticesinde ortaya çıkarılmıştır. Ortaya çıkarılan bu problemlerin; müzik öğretmenlerinin mesleki yeterlilikleri ve müzik eğitimi için gerekli materyal eksiklikleri üzerinde olduğu yapılan araştırmalar sonucunda belirlenmiştir. Bu doğrultuda, marş öğretiminde müzik öğretmenlerinin yeterlilikleri konusunda; ilgili marşlara piyanoda eşlik yapabilme, marşlara eşlik yazma safhasında gerekli armoni bilgisine sahip olma kavramları ele alınmıştır. Ayrıca müzik öğretmenlerinin yeterlilikleri doğrultusunda oluşan problemler dışında bulundukları okullardaki müzik eğitimi için gerekli olan materyaller ile dijital platformlarda ilgili marşlar üzerine yapılan çalışmaların eksik, yetersiz ya da hiç olmadığı belirlenmiş ve bu durumun başka bir problem olarak karşımıza çıktığı değerlendirilmiştir. Verilen bilgiler ışığında bu çalışmada marşların harfli armonik analizleri yapılarak ilgili başlık altında sunulmuş ve bu sayede müzik öğretmenlerine armoni ve piyano eşlik konularında kaynak sağlamak hedeflenmiştir. Yapılan armonik analizler doğrultusunda oluşturulan orkestralamalar ilgili başlık altında gösterilmiş ve bu orkestralamalara ait ses kayıtları karaoke formatına dönüştürülerek bahsedilen materyal eksikliklerine çözüm oluşturmak istenmiştir. Bu kapsamda çalışmanın amacı, müzik öğretmenlerine armoni ve eşlik çalma konularında yol göstermek ve yapılan harfli armonik çözümleme ve karaoke çalışmaları ile belirtilen materyal eksiklikleri üzerine kaynak oluşturmak olarak belirlenmiştir. Bu amaç doğrultusunda yapılan çalışmanın bireylere tarih bilinci, milli şuur, vatan sevgisi ve benzeri toplumsal değer yargılarının kazandırılması ile birlikte müzik öğretmenlerine kaynak sağlama ve yol gösterme açısından önemli olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, anthems frequently used in general music education are discussed. In this direction, firstly, the concept of anthem was discussed, and as a result of the opinion form presented to the teachers, Turkish anthems frequently used in music lessons, national holidays and similar activities were listed. The importance of the listed anthems on social value judgments, national unity and solidarity, love for homeland and other issues with national feelings was emphasized. In this context, it was stated that the teaching of anthems that are effective on the related subjects can be done through music education and this situation can be provided by music teachers. In the light of the information given, some problems experienced in the teaching of anthems were revealed as a result of the related researches. As a result of the researches, it has been determined that these problems are the professional competencies of music teachers and the lack of materials necessary for music education. In this direction, the concepts of being able to accompany the related anthems on the piano and having the necessary harmony knowledge at the stage of writing accompaniment to the anthems were discussed about the competencies of music teachers in anthem teaching. In addition to the problems arising in the direction of music teachers' competencies, it was determined that the materials required for music education in their schools and the studies on the related anthems on digital platforms were incomplete, insufficient or non-existent, and this situation was evaluated as another problem. In the light of the given information, in this study, lettered harmonic analyses of the anthems were made and presented under the relevant title, and in this way, it was aimed to provide music teachers with resources on harmony and piano accompaniment. The orchestrations created in line with the harmonic analyses were presented under the relevant title and the sound recordings of these orchestrations were converted into karaoke format to create a solution to the mentioned material deficiencies. In this context, the aim of the study was determined as guiding music teachers on harmony and accompaniment playing and creating a resource on the material deficiencies mentioned with the lettered harmonic analysis and karaoke studies. It is anticipated that the study conducted in accordance with this objective will prove invaluable in terms of furnishing music educators with the requisite resources and guidance, while simultaneously instilling in individuals a profound appreciation for history, national identity and a sense of patriotism along with other social value judgments.