Postmodern women entrepreneurs in the digital age and their public relations activities: A study on Turkish women entrepreneurs on Instagram
Dijital çağın postmodern kadın girişimcileri ve halkla ilişkiler faaliyetleri: Instagram'da Türk kadın girişimciler üzerine araştırma
- Tez No: 904007
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ALİKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Dijital çağ ve postmodernizm akımının etkisi ile neredeyse dünyadaki çoğu kavram değişmiş ve ya yeniden şekillenmiştir. Girişimcilik ise bu kavramlardan birisidir. Dijital çağda meydana gelen teknolojik gelişmeler yeni girişimcilik kavramları doğurmuş, postmodern akım ise modernizm ve gelenekselliğin getirisi olan kalıpların yıkılmasını sağlayarak dünyanın bu kavramlara çok daha kolay adapte olmasına neden olmuştur. Bu süreçte kadınları girişimciliğe yönlendiren yeni gelişmeler yaşanmış ve kadın girişimcilerin sayısı giderek artmaya devam etmektedir. Dijital çağa geçişin nedeni olan internet ise toplumu her açıdan etkilemiş ve tıpkı diğer meslekler gibi girişimcilik mesleğine de yeni alanlar eklemiştir. Girişimcilikte oluşan yeni alanlar ve postmodern etkiler kadınlara yeni iş fırsatları sunmaktadır. Bu doğrultuda en çok büyüme gözlemlenen sosyal medya platformu olan Instagram'da kadın girişimciler kendi markalarını kurmakta ve bu markaların büyümesi ve marka değerini koruması adına belirli halkla ilişkiler çalışmaları gerçekleştirmektedir. Bu çalışmada içerik analizi yöntemi kullanılarak DHA'nın 11.12.2021 haberi baz alınarak 5 farklı influencer kadının yaptığı girişimler ve bu girişimleri için Instagram üzerinden yaptıkları Halkla İlişkiler Faaliyetleri analiz edilmiştir. Bununla birlikte bu 5 kadın girişimcinin markaları adına uyguladıkları Halkla ilişkiler faaliyetlerinin sıklığı ve çeşitleri analiz edilmiştir. Böylece uygulanan halkla ilişkiler faaliyetlerinin kadın girişimciler için oldukça önemi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
WRth the Rnfluence of the dRgRtal age and postmodernRsm, almost many concepts Rn the world have changed or been reshaped. EntrepreneurshRp Rs one of these concepts. TechnologRcal developments Rn the dRgRtal age have gRven bRrth to new entrepreneurshRp concepts, and the postmodern movement has caused the world to adapt to these concepts much more easRly by breakRng down the patterns that come wRth modernRsm and tradRtRon. In thRs process, new developments have occurred that dRrect women to entrepreneurshRp and the number of women entrepreneurs contRnues to Rncrease. The Rnternet, whRch Rs the reason for the transRtRon to the dRgRtal age, has affected socRety Rn every aspect and added new areas to the entrepreneurshRp professRon, just lRke other professRons. New areas of entrepreneurshRp and postmodern Rnfluences offer new job opportunRtRes to women. In thRs regard, on Instagram, whRch Rs the socRal medRa platform wRth the most growth, female entrepreneurs establRsh theRr own brands and carry out certaRn publRc relatRons actRvRtRes Rn order to grow these brands and protect theRr brand value. In thRs study, usRng the content analysRs method, the RnRtRatRves taken by 5 dRfferent Rnfluencer women and the PublRc RelatRons ActRvRtRes they carrRed out on Instagram for these RnRtRatRves were analyzed based on DHA's 11.12.2021 news. In addRtRon, the frequency and types of publRc relatRons actRvRtRes Rmplemented by these 5 female entrepreneurs on behalf of theRr brands were analyzed. Thus, Rt has been determRned that the publRc relatRons actRvRtRes Rmplemented are very Rmportant for women entrepreneurs.