Şifanın cinsiyeti: Şifacılık, şifacı kadınlar ve kadın çemberi ritüeli üzerine feminist bir okuma
The gender of healing: Healing, women healers and a feminist reading on the ritual of the women's circle
  1. Tez No: 904008
  2. Yazar: IŞIL SAYKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİR ÖZEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Postmodern kültürle birlikte geleneksel şifacılık, yeni çağ inanışlarının beden-ruh-zihin sağlığını birlikte ele aldığı bakış açılarıyla tekrar hatırlanmakta ve uygulanmaktadır. Bu yeniden ele alma durumu, şifacılığın çehresini değiştirmiş, daha bireysel bir hal alarak benlik inşasındaki bireylerin süreçlerinin bir parçası haline gelmiştir. Bu anlamda şifacılık, hastalıklardan kurtulmaktan öte, var oluşunu gerçekleştirme sürecindeki bireyin sürecinin sağlıklı geçmesine, diğer bir deyişle kendini var etme mutluluğuna ve iyi olma haline karşılık gelmeye başlamıştır. Bununla birlikte, benlik inşası cinsiyet kimlikleriyle de ilintili bir süreçtir. Benlik inşasının atfedilen kimliklere karşı bir benlik arayışı olduğu göz ününde bulundurulduğunda hem atfedilen kimliklerin içinde cinsiyetin olduğu hem de benlik arayışının cinsiyetle ister istemez ilişkili olduğu görülür. Çünkü ruh, zihin ve beden cinsiyetin performe edildiği, yeniden üretildiği, heteronormatif iktidar örüntüleriyle alakalı olduğu alanlardır ve benlik inşasının katılımcılarıdır. Kadın çemberi ritüeli ise postmodern bir şifa pratiğine dönüşmekle birlikte kendi söylemlerini üreten ve benlik inşasına dişi-inşa ile katkı sunan bir pratik olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmada ritüelin özellikle rahmin bilgeliği, içimizdeki dişil ve kız kardeşlik söylemleri feminist metodoloji ve kuir kuram üzerinden detaylıca incelenmiş; kuir kuramın akışkan bedenler kavramıyla kadın çemberi ritüelinin (dişil) benlik yaratımı yaklaşımı birlikte irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the postmodern culture, traditional healing is remembered and practiced with the perspectives of new age beliefs that deal with body-spirit-mind health together. This reconsideration has changed the face of healing, becoming more individualized and becoming a part of the processes of individuals in self-construction. In this sense, healing, beyond getting rid of diseases, has begun to correspond to the healthy process of the individual in the process of realizing his existence, in other words, the happiness of self-creation and well-being. However, self-construction is also a process related to gender identities. Considering that the self-construction is a search for the self against ascribed identities, it is seen that gender is included in ascribed identities and that the search for self is necessarily related to gender. Because soul, mind and body are areas where gender is performed, reproduced, related to heteronormative power patterns and they are participants in self-construction. The ritual of the women's circle, on the other hand, stands out as a postmodern healing practice that produces its own discourses and contributes to self-construction with female-construction. In this study, the ritual's discourses, especially“the wisdom of the womb”,“the feminine within us”and“sisterhood”, have been examined in detail through feminist methodology and queer theory; Queer theory's concept of fluid bodies and the women's circle ritual's approach to (female) self-construction have been opened to discuss together.