Ligamentum capitis femoris'in makro-mikro anatomik ve histoşimik incelenmesi
Macroand micro-anatomical and histochemical investigation of ligamentum capitis femoris
- Tez No: 90401
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ARVAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Bu çalışmada; insan caput femoris'i ile acetabulumu arasında bulunan, özellikle çocukluk döneminde caput femoris'in beslenmesinden sorumlu olan ve ilerleyen yaşlarda fonksiyonu giderek azalan ligamentum capitis femoris'in ışık mikroskobik ve akım sitometrik olarak çocukluk ve erişkin yaş grubunda karşılaştırmalı araştırmasının yapılması amaçlanmıştır. Çalışma KTÜ Tıp Fakültesi Histoloji ve Embriyoloji Anabilim dalında 1998-2000 yıllan arasında yapılmıştır. Çalışma grupları yaşlan 1-3 yaş arasında değişen çocukluk ve 40-80 yaş arasında değişen erişkin yaş gruplanndan oluşturuldu. Çocukluk yaş grubu, doğuştan kalça çıkığı nedeni ile öpere edilen hastalardan çıkarılan ligamentum catipis femoris materyallerinden ve erişkin yaş grubu çeşitli nedenlerle protez uygulanan hastalardan çıkanlan ligamentum capitis femoris materyallerinden elde edildi. Çocukluk yaş grubunda ışık mikroskobik olarak, ligamentum capitis femoris'in bir kenarında bulunan synovial membranı oldukça düzenli epitele benzer hücreler oluşturmaktaydı. Synovial membramn hemen altındaki gevşek bağ dokusunda bulunan kan damarlarının fazla olduğu, kan damar duvar kalınlığının ince ve yağ dokusunun az olduğu görüldü. Ligamentin acetabuluma bakan kısmında hücreler iğsi ve kollagen fıbriller oldukça düzenli idi. Ligamentin caput femoris'e bakan kısmında hücreler yuvarlak şekilli ve kollagen fibriller daha az düzenli idi. Erişkin grupta, synovial membramn epitele benzer yapısının bozulduğu, kan damarlannın azaldığı, kan damar duvar kalınlığının ve yağ dokusunun arttığı tespit edildi. Ligamentin acetabuluma bakan kısmında iğsi, caput femoris'e bakan kısmındaki yuvarlak hücre yoğunluğunda azalma vardı. Kollagen fibriller genel olarak düzensiz ve dağınıktı. Elastik fibriller azalmış, bazı alanlarda tamamen kaybolmuştu. Yapılan akım sitometrik DNA analiz sonucunda hücre siklusuna ait bilgilerde çocukluk yaş grubunun erişkin yaş grubuna yüzde oranının karşılaştırılmasında belirgin olarak G2/M ve S faz yüksekliği saptanmıştır. Tüm bu sonuçlar kaynak verileriyle tartışıldı.
Özet (Çeviri)
39 SUMMARY In this study, ligamentum capitis femoris which is found between the head of the human femur and acetabulum, and is responsible from the feeding of head the femur especially in childhood period, and the activity of which decreases in advance ages progressively is aimed to be explored in childhood and adulthood period with light microscopic and flow cytometric evaluation. The study was done in K.T.Ü Medical school department of Histology and Embriology from 1998 to 2000. The study groups were made from adult age group of 40 to 80 years old to child age group of 1 to 3 years old. Child age group was made from ligamentum capitis femoris materials taken from the patients operated for congenital dislocation of the hip in childhood period. Adult age groups was made from ligamentum capitis femoris materials taken from patients operated for prothesis application for many reasons. In the childhood age group, under light microscopic examination, synovial memrane located in one side of the ligamentum capitis femoris was composed of cells similar to regular epithelium. It was seen that blood vessels located in the connective tissue under the synovial membrane was more and adipose cells was less and wall diamater of blood vessesls was thin. In the region located in the acetabulum part of the ligament, the cells were in spindle shape and collagen bundles were regular. In the region located in femur part of the ligament, the cells were rounded and collagen bundles were less regular. In the adult group, epithel like structure of synovial membrane was found to be distrupted and adipose cells and diamater of blood vessels walls were found to be increased in the acetabular part of the ligament spidle shaped cells were seen, and in the femur part of the ligament cells intensity were found to be decrased. Collagen bundles were irregular. Elastic fibers were observed to be decreased and lost in some areas. Significant increament in S phase and G2/M phase were found in the comparison of percent ratio of adult age group with information about cell cycle as a result of DNA analys with flow cytometric studies. All these results were discussed with source of datas.