Creation of brand identities through maximalist design
Maximalist tasarımla marka kimliklerinin oluşturulması
  1. Tez No: 904018
  2. Yazar: KHAWAJA IZHAR UD DIN LOANE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLI BENLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Reklamcılık, Fine Arts, Advertising
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez, maksimum, cesur ve ifade edici özellikleri içeren bir tasarım yaklaşımı olarak tanımlanan maksimalist tasarım kullanımıyla marka kimliklerinin geliştirilmesini incelemektedir. Bu çalışma, bu sıradışı tasarım fikirlerinin, insanlarla duygusal düzeyde bağlantı kuran benzersiz görsel kimlikler oluşturmak için nasıl kullanılabileceğini araştırmaktadır. Araştırma, geleneksel grafik tasarımı sorgulayan ve farklı tasarım teknikleriyle denemeler yapan geçmişteki sanatsal hareketlere referanslar yaparak, maksimalist tasarımın tarihsel bir perspektif içinde ele alınmasıyla şekillendirilmiştir. Tezler, yayınlar ve çevrimiçi kaynaklar incelenerek maksimalist tasarımla bağlantılar kurulmuştur. 21. yüzyılda bir tasarım trendi olarak maksimalizmin kullanımı ve görsel kimliklerinde maksimalist ve cesur bir yaklaşım benimseyen markaların vaka çalışmaları incelenerek, maksimalist tasarımlarla ilişkilendirilen özellikler ve bu tasarımların diğerlerinden nasıl farklı ve etkileyici kıldığı araştırılmaktadır. Bu çalışmanın sonuçları, tasarım teorisi ve pratiğine önemli katkılar sağlamaktadır. Teorik düzeyde, bu çalışma, maksimalist tasarım ilkelerinin, müşterilerde güçlü duygusal tepkiler uyandıran marka kimliklerinin yaratılması için bir platform olarak nasıl kullanılabileceğine dair bilgimizi ilerletmektedir. Pratik anlamda ise, tasarımcılar, pazarlamacılar ve marka liderleri için maksimalist tasarım unsurlarını marka kimliği geliştirme süreçlerine nasıl dahil edebileceklerine dair uygulanabilir tavsiyeler sunmaktadır. Bu, marka farklılaşmasını geliştirir, müşteri katılımını artırır ve pazarda güçlü ve unutulmaz bir varlık sağlar. Bu tez, maksimalist tasarımın çağdaş markalaşmadaki başarısını göstererek, görsel iletişimi yeniden tanımlayan ve modern pazarda tüketici algısını etkileyen yenilikçi tasarım yaklaşımına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the development of brand identities through the use of maximalist design, which is defined as an approach to design that includes maximal, bold, and expressive features. This study looks into how these unusual design ideas might be used to create unique visual identities that connect with people on an emotional level. The research is set within a historical perspective of maximalist design by making references to artistic movements of the past that were investigating and breaking traditional graphic design while experimenting in the use of different approaches to design techniques. Theses, publications, and online resources are examined to make connections with the maximalist design. The use of maximalism in the 21st century as a current design trend, along with case studies of brands that utilized a maximalist and bold approach in their visual identities, is studied to investigate the traits associated with maximalist designs and how they make visual identities distinct and compelling from others. The outcomes of this study contribute significantly to design theory and practice. On a theoretical level, this work advances our knowledge of how maximalist design principles can be used as a platform for the creation of brand identities that evoke strong emotional responses in customers. In practical terms, it provides actionable advice for designers, marketers, and brand leaders on how to include maximalist design components into their brand identity development processes. It improves brand differentiation, increases customer engagement, and provides a strong and memorable presence in the marketplace. This thesis contributes to the innovative design approach, which redefine visual communication and influences consumer perception in the modern market, by showing the success of maximalist design in contemporary branding.