Çizgi roman basımında kullanılan serigrafi baskı tekniği üzerinden Roy Lichtenstein sanatının incelenmesi
Examining the rrt of Roy Lichtenstein through the screen printing technique used in comic book printing
- Tez No: 904030
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL MURAT YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim ve Baskı Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim ve Baskı Sanatları Bilim Dal
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
19. yüzyılın son çeyreğinde resim ve edebiyatın bileşeni olarak ortaya çıkan çizgi romanlar 20. yüzyıla özgü bir sanat dalı olarak kabul edilmektedir. II. Dünya Savaşından sonra meydana gelen köklü değişimler ve farklılaşan tüketim biçimleri sanat tarihinde önemli bir akım olan Pop Art sanatını da ortaya çıkarmıştır. Gündelik yaşam nesnelerine sanatsal bir anlam katarak varlığını oluşturan Pop Art, tekrar kompozisyonlarını ortaya çıkarmak için anlatım aracı olarak serigrafi baskı tekniğini kullanmıştır. Gazete ve çizgi roman basımında kullanılan serigrafi baskı tekniği ile kendi sanatını bütünleştiren Roy Lichtenstein, çalışmalarında tüketim toplumunun tercihlerini ve beğenilerini dikkat çekici bir şekilde ortaya koyarken aynı zamanda toplumun kendisi ile yüzleşmesini de sağlamıştır (Ceylan, 2016, s.32). Bu araştırmada; çizgi roman ve Pop Art sanat akımının ifade etmek istediği düşüncelerle serigrafi baskı tekniğini kullanılarak, eserlerini ortaya çıkaran sanatçı Roy Lichtenstein'in çalışmalarının üzerinden inceleme yapılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Comics, which emerged as a component of painting and literature in the last quarter of the 19th century, are considered a branch of art specific to the 20th century. The radical changes that took place after World War II and the differentiated consumption styles gave rise to Pop Art, an important movement in art history. Pop Art, which created its existence by adding artistic meaning to daily life objects, used the screen printing technique as a means of expression to reveal its compositions again. Roy Lichtenstein, who integrated his own art with the screen printing technique used in newspaper and comic book printing, revealed the preferences and tastes of the consumer society in a remarkable way in his works, while also enabling the society to confront itself (Ceylan, 2016, p.32). In this study; it is aimed to examine the works of artist Roy Lichtenstein, who created her works using the screen printing technique with the ideas that comic books and the Pop Art art movement wanted to express.