Voleybol hakemlerinin öz yeterlilik düzeylerinin incelenmesi
Examination of the self efficacy levels of volleyball referees
  1. Tez No: 904042
  2. Yazar: SERBAY BAĞRIYANIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜCAHİT SARİKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez çalışmasında voleybol hakemlerinin öz-yeterlilik düzeyleri incelenmiştir. Bu kapsamda literatür taraması ve hakem öz-yeterlilik ölçeği kullanılmıştır. Böylelikle sporun hayatımızdaki önemini fark ederek bize yardımcı olan voleybol hakemlerinin yaşadığı zorlukları bilimsel bir gerçeklikle ortaya koymaktır. Voleybol hakemleri, adil oyunun sağlanmasında ve oyunun bütünlüğünün korunmasında çok önemli bir rol oynamaktadır. Ancak hakemlik yapmanın getirdiği baskı ve stres onların zihinsel sağlıklarına zarar verebilir. Voleybol hakemlerinin öz yeterlik düzeylerinin ve stresle başa çıkma yaklaşımlarının incelenmesi, onların sahada en iyi performansı nasıl gösterebileceklerini anlamak açısından önemlidir. Psikolog Albert Bandura tarafından ortaya atılan bir kavram olan öz-yeterlik, bireyin belirli bir görevi başarılı bir şekilde yerine getirme veya istenen bir sonuca ulaşma becerisine olan inancını ifade eder. Voleybol hakemliği bağlamında öz yeterlik, hakemin zor kararları verme, oyuncularla ve antrenörlerle yaşanan anlaşmazlıkları ele alma ve oyunun taleplerini yönetme konusundaki güvenini etkileyebilir. Araştırmalar, yüksek düzeyde öz yeterliğe sahip hakemlerin daha iyi karar verme becerileri, iletişim becerileri ve genel iş performansı sergileme olasılığının daha yüksek olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the self-efficacy and coping methods of volleyball referees have been examined. Within this scope, a literature review and the use of referee self- efficacy scale and various stress measurement scales have been employed. Thus, it aims to scientifically illustrate the difficulties experienced by volleyball referees who assist us by recognizing the importance of sports in our lives. Volleyball referees play a crucial role in ensuring fair play and maintaining the integrity of the game. However, the pressure and stress associated with refereeing can adversely affect their mental well-being. Examining the self-efficacy levels and coping approaches of volleyball referees is important in understanding how they can perform best on the field. Self-efficacy, a concept proposed by psychologist Albert Bandura, refers to an individual's belief in their ability to successfully perform a specific task or achieve a desired outcome. In the context of volleyball refereeing, self-efficacy can influence the referee's confidence in making difficult decisions, handling disputes with players and coaches, and managing the demands of the game. Research has shown that referees with high levels of self-efficacy are more likely to demonstrate better decision-making skills, communication skills, and overall job performance.