Voleybol hakemlerinin benlik saygısı ve karar verme düzeylerinin incelenmesi
Investigation of volleyball referees' self-esteem and decision making levels
- Tez No: 749992
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışma voleybol hakemlerinin benlik saygısı ve karar verme düzeylerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırma yöntemi ilişkisel tarama modelidir. Araştırmanın evrenini; Türkiye'de farklı klasmanlarda bulunan 18 yaş ve üzeri voleybol hakemleri oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise; istatistiksel açıdan evreni temsil eden yeterli sayı oluşturmuştur. Araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu, katılımcıların benlik saygısı düzeylerinin belirlenmesi için Rosenberg (1963) tarafından geliştirilen, Türkçeye uyarlaması ve geçerlilik güvenirlik çalışması Çuhadaroğlu (1986) tarafından yapılan 'Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği' kullanılırken; katılımcıların karar verme stillerini belirlemek amacıyla orijinali Mann ve ark. (1998) tarafından geliştirilmiş, Deniz (2004) tarafından Türkçeye uyarlanarak geçerlilik ve güvenirlik çalışması yapılan 'Melbourne Karar Verme Ölçeği' kullanılmıştır. Ölçekler arasındaki ilişkinin tespiti için korelasyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was conducted to examine the self-esteem and decision-making levels of volleyball referees. Method: The research method is relational screening model. The universe of the research; Volleyball referees aged 18 and over in different classifications in Turkey were formed. The sample of the research is; created a sufficient number of statistically representative of the universe. While the personal information form developed by the researcher was used, the 'Rosenberg Self-Esteem Scale' which was developed by Rosenberg (1963) to determine the self-esteem levels of the participants and whose Turkish adaptation and validity and reliability study was carried out by Çuhadaroğlu (1986), was used originally by Mann et al. arc. (1998) and adapted to Turkish by Deniz (2004) for validity and reliability study, the 'Melbourne Decision Making Scale' was used. Correlation analysis was performed to determine the relationship between the scales.