The effect of board performance and structure on profitability of holding companies
Yönetim kurulu performansı ve yapısının holding şirketlerinin kârlılığı üzerindeki etkisi
- Tez No: 904050
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRGE ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Kurumsal yönetim kavramı, dünyada yaşanan ekonomik skandallar ve finansal krizler nedeniyle kamuoyunun ilgisini ve talebini çeken bir husus haline gelmiştir. Kurumsal yönetime duyulan ihtiyacın artması ve dünya genelinde kabul görüp uygulanmaya başlamasıyla birlikte yönetim kurulları şirketlerin en önemli organlarından birisi olarak kabul edilmeye başlanmıştır. Dolayısıyla yönetim kurullarının yapısı ve performansına ilişkin unsurların finansal performans üzerindeki etkisi merak konusudur. Bu araştırma, yönetim kurulu yapısı ve performansına ilişkin unsurların holding şirketlerinin finansal performansı üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Ocak 2024 itibariyle Borsa İstanbul'da işlem gören 49 holding şirketinin 2019, 2020, 2021 ve 2022 yıllarına ait toplam 196 şirket verisi çoklu regresyon analizi uygulanarak analiz edilmiştir. Araştırma modeline yönetim kurulu yapısı ile ilgili altı bağımsız değişken ve yönetim kurulu performansı ile ilgili üç bağımsız değişken dahil edilmiştir. Araştırma bulguları, yönetim kurulu yapısı ve performansına ilişkin değişkenlerin holding şirketlerinin finansal performansını farklı yönlerde etkilediğini göstermektedir. 2022 yılı için icracı yönetim kurulu üye oranı ve yönetim kurulu üyelerinin toplantılara katılım oranının holding şirketlerinin hem aktif karlılığı hem de özkaynak karlılığı üzerinde pozitif yönde anlamlı bir etkisi vardır. Öte yandan, aynı yıl için bağımsız yönetim kurulu üye oranının her iki karlılık oranı üzerindeki etkisi negatif olarak tespit edilmiştir. Diğer geçmiş yıllar için ise yönetim kurulu üye sayısı ve bağımsız yönetim kurulu üye oranı holding şirketlerinin karlılığı üzerinde negatif yönde anlamlı bir etkiye sahipken, kadın yönetim kurulu üye oranı ve yönetim kurulu çalışmalarını kolaylaştırmak için elektronik portal kullanılmasının pozitif yönde anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the economic scandals and financial crises in the world, corporate governance has become a concept that has attracted the attention and demand of the public. As the need for corporate governance has increased and it has been accepted and implemented worldwide, boards of directors have started to be accepted as one of the most important units of companies. Hence, the impact of the factors related to the structure and performance of the boards of directors on organizations' financial performance is a matter of curiosity. This study aims to examine the impact of board performance and structure factors on the financial performance of holding companies. As of January 2024, a total of 196 company data of 49 holding companies traded on Borsa Istanbul for the year 2022 and three prior years (2019, 2020, 2021) were analyzed by applying multiple regression analysis. Six independent variables related to board structure and three independent variables related to board performance were included in the research model. The findings of the research indicate that variables related to board performance and structure affect the financial performance of holding companies in different directions. For the year 2022 ratio of executive board members and participation rate of board members in meetings have a significant positive effect on both return on assets and return on equity of holding companies. On the other hand, the effect of ratio of independent board members for the same year was found to be negative on both profitability ratios. For the other past years, it was determined that while board size, and ratio of independent board members has a significant negative effect, ratio of female board members and use of an electronic portal to facilitate board work has a significant positive effect on holding companies profitability.