Farklı yonca (Medicago sativa L.) çeşitlerinin sonbahar dormansi oranları, verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determining fall dormancy rating, yield and quality parameters of different alfalfa (Medicago sativa L.) genotypes
  1. Tez No: 904051
  2. Yazar: MÜGE ATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmada farklı yonca (Medicago sativa L.) genotiplerinin sonbahar dormansi oranlarının saptanması ve bunların verim ve bazı kalite değerlerini belirlemek amacıyla, 2022-2023 yılları arasında yürütülmüştür. Çalışmada yer alan yonca genotiplerinin (Nimet, Queen, Bilensoy-80, Magnum-5, Mirna, Prosementi, Planet, Populasyon-1, Populasyon-2, Populasyon-3 ve Populasyon-4) dormansi oranları standart test yönteminden faydalanılarak saptanmıştır. Genotiplerin dormansi oranları 4.2-7.7 arasında değişmiştir. Tez kapsamında ayrıca kurulan ve yürütülen denemede genotiplerin bitki boyları, yaş ot ve kuru madde verimleri, ham protein oranı ve ham protein verimleri, ADF, NDF oranları, sindirilebilir kuru madde oran ve verimleri ile nispi yem değerleri hesaplanmıştır. İncelenen genotiplerin ortalama bitki boyları 60.8-74.8 cm; yeşil ot verimleri 7564-9088 kg/da, kuru madde verimleri 1736-2110 kg/da, ham protein oranları 19.40-22.27, ham protein verimleri 371.0-439.7 kg/da, ADF ve NDF oranları sırasıyla % 32.07-35.87 ve 44.40-49.27; sindirilebilir kuru madde oranları %61.0-64.0; sindirilebilir kuru madde verimleri 1089-1293 kg/da, nispi yem değerleri 115.4-133.0 olarak bulunmuştur. Durgun (Dormant) çeşitlerin ot kalite değerleri aktif (Non-dormant) çeşitlere göre daha yüksek bulunurken, aktif çeşitlerin özellikle sonbahar döneminde durgun çeşitlere göre daha yüksek ot verimi sağladıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out between 2022-2023 in order to determine the fall dormancy rates of alfalfa (Medicago sativa L.) cultivar and populations as well as their yield and some quality values. The dormancy rates of the cultivars (Nimet, Queen, Bilensoy, Magnum-5, Mirna, Prosemente, Planet, Population-1, Population-2, Population-3 and Population-4) included in the study were determined by using the standard test method. The dormancy rates of the cultivars and populations varied between 4.2-7.7. In addition, In the experiment that was also established and carried out within the scope of the thesis, plant heights, green forage yields, dry matter yields, crude protein rates and yields, %ADF, %NDF rates, digestible dry matter rates, digestible dry matter yields and relative feed values of the alfalfa determined. The average plant height of the alfalfas were found as 60.8-74.8 cm; green forage yields 7564-9088 kg/da, dry matter yields 1736-2110 kg/da, crude protein rates 19.40-22.27, crude protein yields 371.0-437.9 kg/da, ADF and NDF rates %32.07-35.87 and 44.40-49.27, respectively. Digestible dry matter rates 61.0-64.0%; digestible dry matter yields 1089-1293 kg/da, relative feed values were found to be 115.4-133.0. While the forage quality values of dormant cultivars were found to be higher than non-dormant, it was determined that non-dormant varieties provided higher yield than dormant varieties, especially in the autumn period.