Investigation of antitumor characteristics of new metal complex in cancer cell lines
Yeni metal komplekslerin antitümör etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 904065
  2. Yazar: FETHİCAN KAYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA AYAR KAYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Platin, rutenyum ve altın gibi geçiş metalleri, biyomoleküllerle etkileşime girmelerine ve kanser hücresinin hayatta kalması için kritik olan hücresel süreçleri modüle etmelerine olanak tanıyan farklı kimyasal özelliklere sahiptir. Bu metal bazlı ilaçlar antikanser etkilerini DNA bağlanması, enzimatik aktivitenin inhibisyonu, oksidatif stresin indüklenmesi ve hücresel sinyal yollarının bozulması gibi çeşitli mekanizmalar yoluyla gösterir. Metal bazlı ilaçlar, benzersiz özellikleri ve potansiyel terapötik faydaları nedeniyle kanser tedavisi alanında büyük ilgi görmüştür. Platin bazlı ilaçlar, özellikle sisplatin ve türevleri, çeşitli kanser türleri için ön basamak kemoterapi ajanları olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bu ilaçlar DNA ile kovalent eklentiler oluşturarak DNA hasarına, replikasyonun bozulmasına ve sonuçta hücre ölümüne yol açar. Klinik başarılarına rağmen direnç gelişimi ve doz sınırlayıcı yan etkiler, alternatif geçiş metali ilaçlarının araştırılmasını zorunlu kılmaktadır. Sonuç olarak, geçiş metali bazlı ilaçlar, hedefe yönelik kanser tedavisi için umut verici fırsatlar sunmaktadır. Çeşitli kimyasal özellikleri ve etki mekanizmaları, kanser hücreleriyle mücadelede ve ilaç direncinin aşılmasında çok yönlülük sağlar. Bu çalışmada kullanılan beş potansiyel adaydan (Co, Ru, Ni, Pd ve Zn'nin TSC ligandı ile kompleksleri) ikisi en umut verici sonuçları gösterdi. Aday metal bazlı bileşenler ilk olarak DNA ve protein bağlama etkisi için in silico yöntemlerle kontrol edildi. Daha sonra in vitro sitotoksisite analizi yapıldı ve DNA ve protein bağlama etkileri açısından in vitro yöntemler ile test edildi. Sonuçlar, bu çalışmada ruthenyum ve kobalt TSC ligand komplekslerinin ovaryum kanseri hücreleri antiproliferasyonu üzerinde etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Transition metals such as platinum, ruthenium, and gold possess distinct chemical properties that allow them to interact with biomolecules and modulate cellular processes critical for cancer cell survival. These metal-based drugs exert their anticancer effects through various mechanisms, including DNA binding, inhibition of enzymatic activity, induction of oxidative stress, and disruption of cellular signalling pathways. Metal-based drugs have gained significant attention in the field of cancer treatment, owing to their unique properties and potential therapeutic benefits. Platinum-based drugs, notably cisplatin and its derivatives, have been widely used as front-line chemotherapeutic agents for several types of cancers. These drugs form covalent adducts with DNA, leading to DNA damage, impaired replication, and ultimately, cell death. Despite their clinical success, the development of resistance and dose-limiting side effects necessitates the exploration of alternative transition-metal drugs. In conclusion, transition metal-based drugs offer promising opportunities for targeted cancer therapy. Their diverse chemical properties and mechanisms of action provide versatility for combating cancer cells and overcoming drug resistance. So, five potential candidates (Co, Ru, Ni, Pd and Zn complexed with TSC ligand have been used in this study and two of them showed most promising results. Candidate metalbased compounds were first used in silico for their DNA-binding and protein-binding effects. Subsequently, they were used in an in vitro cytotoxicity assay and tested for DNA- and protein-binding effects via in vitro techniques. The results showed that metal-based compounds, especially the complex of ruthenium and cobalt TSC ligands have promising antiproliferative effects on ovarian cancer cells.