Consultant firm selection with multi-criteria decision making in the implementation process of enterprise resource plannig: A real world application
Kurumsal kaynak planlamanın uygulama sürecinde çok kriterli karar verme yöntemiyle danışman firma seçimi: Gerçek hayat uygulaması
  1. Tez No: 904070
  2. Yazar: ÖZGE DEMİRSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SELİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Enterprise Resource Planning (ERP) projects aim to increase efficiency by integrating all business processes and company information under a single integrated system. There are many departments within companies such as accounting, purchasing, procurement, customer relations, human resources and production. Since the failure of ERP projects can lead to serious consequences, the process must be managed very well. One of the success factors is to work with experienced consulting firms. However, choosing the appropriate ERP consultant is a challenging process and is treated as a multi-criteria decision-making problem. In this study, the problem of ERP consultancy company selection in a manufacturing firm operating in Türkiye is handled. Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution (TOPSIS) is employed in selection of the consultancy firm, and Analytical Hierarchy Process (AHP) is utilized in determining the weights of the criteria. The data is collected by surveying project managers and key users in the company. In this study, 7 criteria are used for the evaluation. These are; reputation, ERP implementation experience in a similar industry, cost, ERP project experience, support services, implementation time and sustainability. According to the results, the criteria weights range widely. The highest weight is for cost, followed by service quality. Criteria of moderate importance include reputation, ERP implementation experience in a similar industry, and ERP project experience. The criteria with the lowest weights are implementation time and sustainability. After the weights were determined, the TOPSIS method was used for 5 consultancy companies. Through the proposed solutionapproach, the selection of an ERP consultancy firm in the manufacturing company considered has been effectively carried out.
Özet (Çeviri)
Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) projeleri, tüm iş süreçlerini tek bir sistemin altında entegre ederek verimliliği artırmayı hedefler. Şirketlerde birçok departman bulunmaktadır. Bunlardan bazıları muhasebe, satın alma, müşteri ilişkileri, insan kaynakları ve üretim bölümleridir. Bu nedenle ERP projelerinin başarısızlığı ciddi sonuçlar doğurabileceğinden sürecin çok iyi yönetilmesi gerekmektedir. Deneyimli danışmanlık firmaları ile çalışmak ERP projelerinin başarısını artırmaktadır. Danışmanlık seçimi zorlu bir süreçtir ve bu nedenle çok kriterli karar verme problemi olarak ele alınmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'de faaliyet gösteren bir imalat firmasında ERP danışmanlık firması seçimi sorunu ele alınmıştır. Bunun için TOPSIS metodu kullanılmıştır. Kriterlerin ağırlıklarının belirlenmesinde ise AHP metodu kullanılmıştır. Veriler, şirketteki proje yöneticileri ve anahtar kullanıcılarla anket yapılarak toplanmıştır. Bu çalışmada 7 kriter değerlendirme için kullanılır. Bunlar; itibar, benzer sektörde ERP uygulama deneyimi, maliyet, ERP proje deneyimi, destek hizmetleri, uygulama süresi ve sürdürülebilirlik. Sonuçlara göre, kriter ağırlıkları geniş bir aralıkta değişmektedir. En yüksek ağırlık maliyete, ardından destek hizmeti kriteridir. Orta öneme sahip kriterer; itibar, benzer sektördeki ERP uygulama deneyimi ve ERP projesi kriterleridir. En düşük ağırlığa sahip kriterler ise; uygulama süresi ve sürdürülebilirliktir. Belirlenen 5 danışmanlık firması için TOPSIS yöntemi kullanılmıştır. Önerilen çözüm aracılığıyla üretim firmasında ERP danışmanlık firmasının etkin bir sekilde seçimi gerçekleştirilmiştir.