Metaverse'te ortam tasarımlarının kullanımının incelenmesi ve bir tasarım örneği
Analyzing the use of environment designs in the metaverse and a design example
- Tez No: 904069
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL ERİM GÜLAÇTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Güzel Sanatlar, Science and Technology, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, merkezi olmayan internet ağı ve sosyal iletişim ağı özelliklerini bir araya getiren üç boyutlu Metaverse evrenlerinin toplumsal ve kişisel tasarım açısından kullanımını incelemektir. Araştırmanın odaklandığı sorun, Web 2.0'dan Web 3.0'a geçiş sürecinde ortaya çıkan bu yeni teknolojide yer alan ortamın nasıl kullanıldığı ve sağladığı olanaklardır. Bu araştırma, literatür taraması yöntemiyle gerçekleştirilmiş olup, mevcut araştırmaların incelenmesi ve analizi üzerine kurulmuştur. Bu analizler, üç boyutlu sanal dünyaların sosyal iletişim ortamı olarak kullanıldığını, kullanıcıların kimliklerini temsil etme ve çok yönlü bağlantılar kurma imkânı bulduklarını ortaya koymaktadır. Ayrıca, bu sanal dünyalarda nesnelerin üç boyutlu objelere dönüşmesi ve kullanıcılar ile etkileşim kurabilmesi de tespit edilmiştir. Araştırmanın bulguları, üç boyutlu sanal dünyaların toplumsal ve kişisel tasarım açısından önemli fırsatlar sunduğunu göstermektedir. Bu yeni ortam, etkileşim, iletişim ve ticaret gibi alanlarda kullanıcıların katılımını teşvik etmektedir. Web 3.0'ın getirdiği merkezi olmayan internet ağı ve sosyal iletişim ağı özellikleriyle birleşen üç boyutlu sanal dünyalar, yeni bir deneyim ve etkileşim alanı sunmaktadır. Sonuç olarak, bu araştırma, Metaverse evrenlerinin toplumsal ve kişisel tasarım alanında önemli bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Önerilerimiz, bu alanda daha fazla araştırma yapılması, tasarım stratejilerinin geliştirilmesi ve kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesi yönünde odaklanmaktadır. Ayrıca, etik ve güvenlik konularının da göz önünde bulundurulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this research is to examine the utilization of threedimensional Metaverse environments that integrate the features of a decentralized internet network and a social communication network from the perspective of societal and personal design. The central problem addressed in this study is understanding how this new technology, which emerged during the transition from Web 2.0 to Web 3.0, is utilized and the possibilities it offers. This research adopts a literature review methodology, which involves analyzing existing studies and literature on the subject matter. The analysis reveals that threedimensional virtual worlds are used as social communication platforms, enabling users to represent their identities and establish multifaceted connections. Additionally, it is observed that objects within these virtual worlds are transformed into three-dimensional entities, allowing users to interact with them. The findings of this research demonstrate that three-dimensional virtual worlds present significant opportunities for societal and personal design. This new environment encourages user participation in areas such as interaction, communication, and commerce. By combining the decentralized internet network and the social communication network characteristics brought by Web 3.0, threedimensional virtual worlds provide a novel realm for experiences and interactions. In conclusion, this research highlights the crucial role of Metaverse environments in societal and personal design. Recommendations include further research in this field, the development of design strategies, and enhancements in user experience. Ethical and security considerations should also be taken into account.