Türkiye'de enflasyon ve büyüme ilişkisi 1990-2020 dönemi
The relationship between inflation and growth in Turkey the period 1990-2020
- Tez No: 904073
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEK ASLI CİNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmada, iktisatçılar arasında henüz tam bir fikir birliği sağlanmamış olan enflasyon ve büyüme ilişkisi, 1990-2020 dönemi Türkiye ekonomisi çerçevesinde teorik bir bakış açısıyla incelenmiştir. Çalışmanın amacı, bu dönem içinde enflasyon oranlarının ekonomik büyüme üzerindeki etkilerini çeşitli teoriler doğrultusunda değerlendirmek ve Türkiye özelinde bu ilişkinin nasıl bir anlam taşıdığını analiz etmektir. Bu kapsamda, tezde öncelikle enflasyon ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi açıklayan temel teorik yaklaşımlar ele alınmış; klasik, Keynesyen ve monetarist okulların bu konudaki görüşleri detaylandırılmıştır. Klasik ve monetarist okullar, enflasyonun büyümeyi olumsuz etkilediği görüşünü savunurken, Keynesyen yaklaşım ise enflasyonun belirli bir seviyeye kadar büyümeyi teşvik edebileceğini ileri sürmektedir. Tezin bulguları, enflasyon ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin farklı teorik bakış açıları altında değişkenlik gösterdiğini ve Türkiye bağlamında özgün nitelikler taşıdığını ortaya koymaktadır. Enflasyon ve büyüme ilişkisi, ele alınan döneme, kullanılan ekonometri yöntemleri ve verilerine göre farklılık göstermektedir. Sonuç olarak, çalışma, teorik açıdan elde edilen bulgular ışığında, Türkiye'de sürdürülebilir bir ekonomik büyüme ve düşük enflasyon hedeflerine ulaşmada benimsenmesi gereken politikalara ilişkin öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between inflation and growth, a topic that has yet to reach full consensus among economists, within the framework of the Turkish economy from 1990 to 2020. The primary aim of the study is to evaluate the effects of inflation rates on economic growth during this period in light of various theories and to analyze the specific significance of this relationship in the context of Turkey. In this framework, the thesis first addresses fundamental theoretical approaches that explain the relationship between inflation and economic growth, detailing the views of the classical, Keynesian, and monetarist schools. While the classical and monetarist schools argue that inflation negatively impacts growth, the Keynesian approach suggests that inflation may stimulate growth up to a certain threshold. The findings of the thesis reveal that the relationship between inflation and growth varies significantly under different theoretical perspectives and offers relevant policy recommendations aimed at achieving sustainable economic growth and maintaining low inflation in Turkey based on the theoretical insights derived from the findings.